Üretimden önce ihracat başladı

Türk-İran yatırımı olan CinnaGen İlaç, üretime başlamadan 6 ülkeye 50 milyon dolarlık ihracat bağlantısı yaptı. Biyoteknoloji ilaçları üreten şirket, 2023’te yıllık 100 milyon dolarla ihracat lideri olmayı hedefledi

Üretimden önce ihracat başladı
?Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi'nin en büyük biyoteknolojik ilaç firması CinnaGen'in, kutusu 5-6 bin dolar arası satılan ilaçları üretmek için Türk-İran ortaklığıyla Türkiye'de inşaatına başlayan fabrikası daha üretime geçmeden 50 milyon dolarlık ihracat bağlantısı yaptı. Fabrikanın üretime başlayacağı 2018'e kadar ilaçlar İran'dan gelerek buradan satış yapılacak. Dünyada birkaç ülkenin sahip olduğu biyoteknolojik ilaçların teknolojisini Türkiye'ye getirmeyi hedefleyen CinnaGen İlaç'a, bu çalışmaları nedeniyle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından ürünlerinin Türkiye'de hızlı ruhsatlandırılması amacıyla 'Yüksek öncelik' verildi. Şirket, Sri Lanka, Cezayir, Endonezya, Bangladeş, Moldova ve Bosna Hersek'le ihracat anlaşması yaptı. CinnaGen İlaç Türkiye CEO'su Ferhat Farşi, "2023'te de, Türkiye'nin ilaçta ihracat şampiyonu olmayı hedefliyoruz" dedi. Cinnagen İlaç'ın biyoteknolojik ilaç ürün gamının kilo fiyatının 3 milyon dolar olduğunu söyleyen Farşi, "TÜİK'in verilerine göre, ilaçta ihracat rakamı kilogram başına 16 dolar. CinnaGen'in ürün gamının kilo fiyatı ise 3 milyon dolar" diye konuştu. Farşi, İran'daki merkezin yıllık 200 milyon dolarlık cirosunun yüzde 20'sini ise Ar-Ge'ye ayırdığını söyledi.

CARİ AÇIĞI AZALTACAĞIZ
Türkiye'deki Ar-Ge merkezinde 2 ilaç projesinin başlayacağını söyleyen Ferhat Farşi, "Bu projeler tamamen Türkiye'de geliştirilecek ve tüm dünyaya ihracat edilen yüksek teknolojili markalar olacak" dedi. Farşi, Türkiye'nin biyoteknoloji ilaç ithalatının yılda 1 milyar doları geçtiğini belirterek, "Biz bu rakamı yerli üretimle yüzde 50 oranında azaltacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN