Kalkışmayı püskürten Ejder Yalçın

Hain kalkışma sırasında Özel Harekât binasından çıkan 20 kişilik özel bir tim, 10 Ejder Yalçın’ı yanına alarak tanklara karşı koydu. Özel timin hamlesi ve Ejder’in gücü darbe girişiminin püskürtülmesini sağladı

Kalkışmayı püskürten Ejder Yalçın
Mücadele ile geçen gecenin sabahında darbeci hainlerin komuta merkezi haline getirilen Beştepe'deki Jandarma Genel Komutanlığı Ejder Yalçın'lar öncülüğünde teslim alınıyor. Vatanın kalbinde, vatan savunması için üretilen Ejder Yalçın'lar milleti ile omuz omuza giriştiği mücadeleden zaferle çıkmanın haklı gururunu taşıyorlar. Nurol Holding'in patronu Oğuz Çarmıklı ve Nurol Makina Genel Müdürü Engin Akyol ile hain darbe gecesi yaşanılanları ve Ejder Yalçın'ın hikâyesini konuştuk.
- 15 Temmuz'da neler yaşandı?
Hain kalkışmanın yapıldığı 15 Temmuz günü tatildeydim. Hatta haberi aldığımda arkadaşlarımla birlikte tavla oynuyorduk. Televizyonda darbe olaylarını görünce şaşırdık. 12 Eylül darbe olayından sonra böyle bir olayın bir daha yaşanabileceğine inanamadık. Saat 23:00'da telefon genel müdürümüz Engin Akyol aradı. Özel Harekât polislerinin 10 tane araç istediğini söyledi. Ben o an tedirgin oldum. Engin Bey'e 'Özel Harekât olduğuna emin misiniz?' diye sordum. Çünkü o an hangi taraf için istendiğine emin olamadım. Engin Bey de, "Evet eminim özel kuvvetlerin telefon numarası kayıtlı daha önceden görüşmüştük" dedi. Engin Bey'e "Eminsek eğer istedikleri araçları verelim" dedim ve kendi inisiyatifimi kullanarak araçları verdirttim.
- Toplam kaç tane araç vardı elinizde?
Bizim elimizde 50-60 adet araç vardı. Hepsi de özel mayına karşı korumalı araçlardı. Özel Harekât ve Jandarma 'Çok mayın ve ateş aldık, hiç ölüm olmadı bu zamana kadar' demişlerdi. Araçların yapımında özel kuvvetler ve polis birlikte karar verdi. Bu kahraman aracımızın adı Ejder Yalçın.
- Kaç tane Ejder Yalçın teslim edildi?
Son kalan 10 adet aracımız test edildi. Gerekli muayeneleri yapıldı ve pazartesi günü atış poligonuna gönderildi. 15 Temmuz Cuma günü Özel Harekât Daire Başkanlığı Eğitim Şube Müdürü Dursun Acar aradı ve araç istedi. Oğuz Bey'den onay alınarak, araçların son hazırlıkları yapıldıktan teslim edilmek üzere hazırlandı. Tabii, bu arada Dursun Acar ile devamlı görüşme halindeydik, sonra ulaşamadık.
- Dursun Acar şehit olmuştu çünkü...
Kendisi o gece şehit olanların arasındaymış. Duyduk ve çok üzüldük. Saat 01:00 - 01:30 gibi araçları yolladık. Ertesi gün de arayıp araçların emin ellerde olup olmadığını kontrol ettik. Ejder Yalçın'lar birçok kişiyi ölümden kurtardı. Görevini tam anlamıyla 15 Temmuz gecesi yaptı. Gerçekten manevi anlamda Ejder bize çok güzel duygu yaşattı.

ÖZEL KANALLAR RAHATLATTI
-Tüm bu süreci nasıl takip ettiniz? Hiç panik olmadınız mı?
Ben o gece yaşanan her şeyi basından takip ettim. TRT zaten rehin alınmıştı, özel kanallar sayesinde her şeyin kontrol altına alındığını izledikçe rahatladım. Özel kanallar olmasaydı, tedirgin olurdum.

NELER YAŞANDI?
Saat 21:30
Yer Ankara Sincan. Nurol Makina fabrikasında gün sona eriyor. Güneydoğu'ya gönderilmek üzere hazırlanan Ejder Yalçın'lar park alanında sessiz nöbetlerine başlıyorlar. Henüz kimse farkında değil fakat memleketin üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. O sırada Genelkurmay Başkanlığı yerleşkesinde silah sesi duyuluyor. Çankaya Köşkü çevresinde tankların dolaştığı ve helikopterlerden ateş açıldığı fark ediliyor. Polisler de helikopter ateşine karşılık veriyor

Saat 22:00
Ankara üzerinde F-16'lar alçak uçuş yapmaya başlıyor. İstanbul'da da bazı noktalarda tanklar sokağa çıkarken askeri birlikler tarafından Boğaz Köprüsü'nde yollar kesiliyor.

Saat 22:10
İhanet şebekesi Ankara ve İstanbul'u havadan vuruyor. Bu ağır saldırıya karşı durabelicek zırhlı araçlara ihtiyaç duyuluyor.

Saat 22:55
Özel Harekat Daire Başkanlığı'ndan Nurol Makina yönetimine bir telefon geliyor. Güneydoğu'ya gönderilmek üzere kabulleri tamamlanan araçları almak istediklerini bildiriyor. 10 adet Ejder Yalçın'ın son kontrolleri yapılıyor ve teslime hazır hale getiriliyor. 20 kişilik özel harekat timi gizli görevle Sincan'a Ejder Yalçın'ları almaya geliyor.

Saat 01:07
Ejder Yalçın timi polisin darbecilerle karşı karşıya geldiği noktalarda yerini alıyor. Gölbaşı Özel Harekat'ı bombalayan, Çankaya Köşkü ile Beştepe Külliyesi'ne saldıran helikopterlere ağır zırhları ve etkili silahlarıyla müdahale ediyorlar.
BİZE ULAŞIN