Millete iletişim desteği, askere kanunsuz emir bilgisi

Millete iletişim desteği, askere kanunsuz emir bilgisi

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu 15 Temmuz gecesini SABAH’a değerlendirirken, “Cumhurbaşkanı’nın mesajını halka ilettik. Kanunsuz emir aldığını öğrenen asker de teslim oldu” dedi

15 Temmuz gecesi iletişimin ne kadar önemli olduğunu Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nun SABAH'a verdiği yanıtlardan anlıyoruz. Turkcell'in ses ve internet iletişimi dışında dijital yayın platformunu ayakta tutarak halkın bilgilenmesinde önemli rol oynadıklarının altını çizen Kaan Terzioğlu, o gün yaşananları Sabah'a anlattı. 15 Temmuz 2017, tarihin gördüğü en büyük ihanet hareketlerinden birine tanıklık ettiklerini belirten Terzioğlu, "Türkiye Cumhuriyeti devletinin bekasını, Türk milletinin huzurunu ve refahını hedef alan bir darbe girişimi yaşandı" diye konuştu.

KARANLIK GECEDE HEDEF
Terzioğlu o gün yaşananları şöyle anlattı: "Böylesine olağanüstü durumlarda haberleşme altyapısı hayati önem arz ettiğinden, Turkcell olarak teröristlerin ilk hedeflerinden biri olduk. Darbecilerin hedefleri arasında ilk sıralarda Gebze'deki veri merkezimiz bulunuyordu. Buraya ulaşan darbeciler görevlilerimizden iletişimi kesmelerini istediler. Arkadaşlarımızın ellerindeki telefonları topladılar ve iletişim şebekemizi kapatmaya çalıştılar. Ancak başarılı olamadılar. Halkımızın hain girişime karşı organize olmak için kullandığı sosyal mecralara kesintisiz erişim için bütün tedbirleri aldık. Kimimiz alın teriyle, kimimiz el emeğiyle; kimimiz canı pahasına, kimimiz duasıyla bütün ekip canla başla çalışarak Türkiye'nin iletişiminin kesilmemesi için bu zorlu süreç boyunca görevimizi yaptık. Şunu gururla söyleyebilirim ki bu hain girişim karşısında en hızlı reaksiyonu gösteren şirket olduk, demokrasinin yanında yer alarak tavrımızı ortaya koyduk."

İLETİŞİM VE TV AÇIK KALDI
İletişimin ve basının yayına devam etmesinin kritik olduğuna dikkat çeken Terzioğlu, "Durumun ciddiyetini fark eden ve inisiyatif alarak ilk harekete geçen kurumlardan biri olmanın gururunu bugün de taşıyoruz. Hain darbe bildirisinin yayınlandığı anlarda Turkcell TV+ platformunda bulunan ve darbecilerin işgal ederek propaganda mecrası haline getirdiği kanalları kapatarak seslerini duyurmalarını engelledik. Girişimin bizi hedef alan çabalarının püskürttükten sonra, Meclisine ve iradesine sahip çıkan milletimize destek olmak üzere yoğunluk oluşan noktaları belirledik ve haberleşme altyapısının sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için kapasite artırımı ve takviyeler yaptık. Başta yurtiçinde olmak üzere yurtdışındaki müşterilerimizin de aldıkları hizmette kesinti yaşanmamasını sağladık" diye konuştu.

KRİTİK MESAJLAR GÖNDERİLDİ
O gece gönderilen kritik mesajlara da vurgu yapan Terzioğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, hain girişimin ilk saatlerinde Dalaman Havalimanında yaptığı ancak ulusal basına yansımayan açıklamasından hareketle bir SMS metni oluşturduk. Konuşmanın bitiminden 20 dakika sonra 32 milyon müşterimize geçmeye başladık ve kısa sürede tüm müşterilerimize ilettik. Girişimin hemen ardından, meydanlara çıkan vatandaşlarımızın birbiriyle rahat haberleşmesi için hemen bir 'Acil Durum Paketi' hazırladık. Yurtiçinde her yöne 150 dakika, 150 SMS, 150 MB olarak Türkiye'deki tüm müşterilerimize sunduk. Yurtdışındaki tüm müşterilerimize ise Türkiye'den rahat haber alabilmeleri için 100 dakika, 100 SMS, 100 MB tanımlandı. Yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilerimiz için ayrıca OHAL ilan edildikten sonra paketteki internet kotası artırılarak yeni bir tanımlama daha yaptık" dedi.

ÜLKE VE SEKTÖR OLARAK BİRBİRİMİZE KENETLENDİK
Kaan Terzioğlu yaptıkları hazırlıkları ise şöyle anlattı: "Telekom sektörü olarak vazifemizi yaptığımız için mutluyuz. Tüm Türkiye'de olduğu gibi sektörümüzde de birlik ve beraberlik sağladık. Bu olaylardan hem Türkiye hem de sektör olarak kenetlenerek daha da güçlenerek çıktık. Her zaman söylediğimiz gibi 'Türkiye'nin teknolojide tüketen değil üreten ülke olması' yolunda sektör olarak birlikte hareket ediyoruz ve edeceğiz. Sektörümüzün ve Türkiye'nin geleceğine inanarak yatırımlarımızla birlikte hizmetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Turkcell olarak olağanüstü durumlarda müşterilerimizin her türlü acil iletişim ihtiyacını ücretsiz karşılayabilmeleri için destek vermeye devam edeceğiz."

KANUNSUZ EMİR ALDIĞINI ÖĞRENEN TESLİM OLDU
Askeri kanunsuz emir konusunda bilgilendiren mesaja dikkat çeken Kaan Terzioğlu, "Askercell üyesi ve TSK mensubu 100 bin müşterimize, yaşananın bir darbe girişim olduğu, bu girişime katılım yönünde üst amirlerden gelen telkinlerin "kanunsuz emir" olduğunu bildirdik. Vatana ihanet içinde olan ve kaybetmeye mahkûm bu girişime karşı devletin yanında yer almaları gerektiğini hatırlattık. Darbe girişimine katılan birçok asker gerçeği SMS'ten öğrenip teslim oldu" dedi.
BİZE ULAŞIN