Duraklama bitti, şimdi yükseliş devri

Son 10 yılda turist sayısını artırmayı başaran turizm sektörü, geçen yıl tarihinin en büyük sınavını verdi. Sektör tüm zorluklara rağmen küllerinden yeniden doğdu. Rakamların yönü yeniden pozitife döndü

Duraklama bitti, şimdi yükseliş devri
2016 yılına kadar istikrarlı bir başarı grafiği çizen ve son 10 yılda turist sayısını artırmayı başaran turizm sektörü, geçen yıl tarihinin en büyük sınavını verdi. Rusya ile yaşanan uçak krizi, komşu ülkelerde yaşanan savaş ortamı, dünya genelinde artan terör saldırılarının yanı sıra ülkede ardı ardına patlayan bombalar ve son olarak yaşanan 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle yılı 10 milyon turist kaybıyla kapatan sektör, bu yıl adeta küllerinden yeniden doğdu. Yaralarını sarmak amacıyla güçlü bir tanıtım atağına kalkan sektör oyuncuları, arkalarına kamu ve sektör derneklerinin desteğini de alarak dünyada düzenlenen bütün fuarlarda adeta Türkiye şovu yaptı. Alternatif ve yeni pazarlarda varlığını hissettirmeye başlayan Türk turizm sektörü, Rusya ile düzelen ilişkilerin de etkisiyle mayıs ayında patlama yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre mayıs ayında ülkemize giriş yapan yabancı turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.3 artarak 2 milyon 889 bin 873 kişi oldu. İlk 5 ayda ise turist sayısı yüzde 5.6 artarak 8 milyon 762 bine ulaştı.

ALTERNATİF TURİZM GÜÇLENİYOR
Duraklama sürecinden yükseliş devrine geçen Türk turizm sektörü, geçen yıl yaşadığı olumsuz süreçten de ders aldı. Alternatif turizmi geliştirmeye odaklanan sektör oyuncuları, özellikle golf, tenis, kayak gibi spor turizminde çalışmalarını hızlandırdı. Antalya Belek'i düzenlediği uluslararası organizasyonlarla bir golf destinasyonu haline getiren sektör oyuncuları, şimdi de odağına tenisi aldı. Geçtiğimiz günlerde Belek, ATP World Tour 250 Antalya Open Tenis Turnuvası'na ev sahipliği yaptı. 18 Temmuz'da da Samsun Uluslararası İşitme Engelliler Olimpiyatları'nın oyuncularını ağırladı. Kongre turizminde dünyanın ilk 10 şehri arasında yer alan İstanbul, eski parlak günlerine geri dönmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.ÇİN VE HİNDİSTAN HEDEFTE
Tanıtım çalışmalarını aralıksız sürdüren Türkiye, Avrupa ve Rusya gibi etkin olduğu ülkelerin yanı sıra güçlü nüfuslarıyla dünyanın en büyük turizm pazarları arasında Hindistan ve Çin'deki etkinliğini de artırdı. Hintli acentelerle sıkı irtibata geçen sektör özellikle ülkedeki düğün pazarına göz dikti. 300 ila 500 kişilik gruplar halinde gelen ve 2-3 gün süren Hint düğünleri, 200 bin dolardan, 10 milyon dolara kadar gelir bırakıyor. Hint düğün pazarından en büyük payı Sri-Lanka, Tayland ve Dubai'nin aldığını belirten sektör oyuncuları, ülkede alternatif pazarlar arandığını ve son dönemde Türkiye'nin özellikle de Antalya'nın öne çıktığını belirtiyor.

2018 SIÇRAMA YILI OLUR
Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş, 2016'da turizmde yaşanan gerilemeye rağmen Karadeniz Bölgesi'nin Körfez ülkelerinden aldığı talebin etkisiyle yılı iyi kapattığını söyledi. Toktaş, "Geçen yıl Körfez ülkelerinden yaklaşık 580 bin geceleme aldık. Son yıllarda yurtiçi pazardan büyük ilgi gören Karadeniz Bölgesi, 15 Temmuz sonrası memurların izinlerinin iptal edilmesi turizmi biraz geriletmesine rağmen yılı yüzde 5 kayıpla kapattı" dedi. Bu yıl benzer rakamların yakalanacağına inandıklarını aktaran Toktaş, 2018'in sıçrama yılı olabileceğini kaydetti.

YATIRIMLAR ARTIYOR
Türkiye Otelciler Birliği'nin (TÜROB), Ekonomi Bakanlığı'nın verilerini baz alarak 2016 yılı ve bu yılın ilk 4 aylık dönemini kapsayan araştırması, Türkiye genelindeki turizm yatırımlarında yılın ilk 4 ayında yatak sayısı düşse dahi yatırım tutarlarının arttığını gösteriyor. Rapora göre bu yıl Ocak - Nisan döneminde 33 ilde 11 bin 634 yataklı 76 otel projesi, toplam 1 milyar 265 milyon TL yatırım tutarıyla teşviğe bağlandı. Geçen yılın ilk üç ayında 29 ilde toplam 1 milyar 17 milyon TL tutarında 14 bin 581 yataklı 66 otel projesi teşvik almıştı. Buna göre yatırımların parasal değeri yüzde 24 arttı. Aylık bazda bakıldığında, Nisan 2017'de 17 şehirde 23 yeni otel projesi 237 milyon TL'lik teşvik belgesi, toplam 35.5 milyon TL yatırım tutarı olan 4 otel ise 'renovasyon belgesi' aldı. Nisan ayında Antalya ve İstanbul'un yine yatırımcıların gözdesi olmaya devam ederken, Karadeniz başta olmak üzere yatırımların ülke geneline yayılması dikkat çekti. TÜROB Başkanı Timur Bayındır; "3 ve 4 yıldızlı otellerin sayısındaki artış ve yatırımların Anadolu'ya hayli yayıldığını görmek bizleri mutlu ediyor. Büyükşehirlerin yanı sıra daha küçük şehirlerimizde de yatırımların oluşması, turizmin ülke sathına yayılmasında oldukça önemli" dedi.GÜÇ DEPOLUYORUZ
Türkiye Seyahat Acenteleri (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, 2017 yılını Türk turizminde yükseliş için güç depoladıkları bir dönem olarak gördüklerini söyledi. Bu yılın ilk 5 ayında Rusya başta olmak üzere Irak, İsrail, Azerbaycan, Ukrayna, İran, Suudi Arabistan ve Gürcistan gibi ülkelerden gelen turist sayısında artış yaşandığını aktaran Ulusoy, "İlk beş aylık veriler itibarıyla Avrupa pazarlarında düşüşün devam ettiği gözlemlense de bu pazarlardaki son durumu görmek için yaz sezonunun gidişatını beklememiz gerekiyor. Son dakika karar veren Avrupalı tüketicilerin yönlerini Türkiye'ye çevirmeyi başarırsak Avrupa pazarında da ibre yukarıya dönebilir" dedi.

10 MİLYON YERLİ TURİST
Sektörün yabancı turistin yanı sıra yerli turiste de odaklandığına dikkat çeken Ulusoy, özellikle erken rezervasyon kampanyalarının başladığı 2009'dan sonra bu kitlede ciddi bir artış oranı yakalandığına dikkat çekti. Ulusoy, şunları anlattı: "2012'de 2 milyon kişi erken rezervasyon kampanyalarından faydalanırken bu oran 2016'da iki kat artarak 4.2 milyona çıktı. 2017'de 5 milyon kişinin bu kampanyayla tatile çıkacağını öngörüyoruz. 2018 yılında ise bu rakamın 6 ila 6.5 milyon arasında gerçekleşeceğini ümit ediyoruz. Geçen yıl bireysel alımlarla birlikte yaklaşık 8.5 milyon yerli turist tatil yapmıştı. Bu yıl oranın 10 milyonu geçeceğini düşünüyoruz."

ANTALYA % 100 BÜYÜDÜ
Turizmde geçen yıl kötü bir sezon geçiren Antalya da, bu yıl haziranda gelen turist sayısını geçen seneye göre yüzde 100, altı aylık dönemde ise yüzde 52 artırdı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, haziranda Rusya'dan gelen turist sayısının 2015 rakamlarını aştığını, Türkiye'de en iyi turizm sezonunun geçtiği 2014 rakamlarına da yaklaştığını söyledi. Avrupa pazarında da hareketliliğin başladığını aktaran Yağcı, "Avrupa'da Almanya birinci pazarımız. Geçen seneki rakamlara ulaşmayı planlıyoruz. Avrupa pazarında haziranda toparlanma söz konusu. Son dakika satışlarıyla hedeflerimize ulaşmış olacağız" diye konuştu. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da ocak-haziran rakamlarının yüzleri güldürdüğünü dile getirdi. "Altı aylık rakamlar bizim geleceğe daha umutla bakmamızı sağlıyor. Antalya 10 milyon turist rakamına doğru gidiyor." diyen Ayık, Rusya'nın 2015 rakamlarını aşacağını sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN