Genç ve kadının iş kapısı: Turizm

Genç ve kadının iş kapısı: Turizm

Türkiye’de istihdam deposu sektörlerin başında inşaat ve tarımla birlikte turizm de geliyor. Sigortalı çalışanların yüzde 10’u, istihdamın ise yüzde 7’si turizmde yer alıyor. Özellikle genç ve kadın istihtamda turizmin önemi büyük. Ancak sezonunu 12 aya yayılamaması çalışanları zorluyor

Turizm sektörü 'bacasız sanayi' olması sebebiyle ekonomiye katkısı ve cari açığın önlenmesinde önemli rolünün yanında bir istihdam deposu olarak da büyük katkı sağlıyor. Özellikle gençler ve kadınların istihdamı turizm sektöründe ağırlık kazandığı için bu kesimlerdeki yüksek işsizlik oranlarını düşürüyor. Gençlerin ve kadınların en çok istihdam edildiği sektörler sıralandığında ilk üçte turizm yer alıyor. Turizm sektöründe kayıtlı çalışanların yüzde 10'u yani yaklaşık 1 milyon 500 bin civarında sigortalı eleman istihdam ediliyor. Sektörde kayıt dışılığın son yıllarda giderek azalması da bu rakamın artmasında etkili oldu. Ancak yine kayıt dışılığın yoğun yaşandığı sektörlerden birisi olarak turizm karşımıza çıkıyor. Toplam istihdama bakıldığında bunun yüzde 7'sinin turizm sektöründe yer aldığı görülüyor. Türkiye'de kafe, restoran, otel, acente ve tur operatörleri düşünüldüğünde istihdam rakamı 2 milyona yaklaşıyor. Turizmin etkilediği diğer sektörler düşünüldüğünde rakam çok daha yukarılara çıkıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun son açıkladığı iş gücü istatistiklerine göre Türkiye'de istihdam edilen 27.4 milyon kişinin yüzde 58.8'i hizmet sektöründe yer alıyor.

2016'NIN ETKİSİ AZALIYOR
Geçen sene sektörün yaşadığı kriz çalışanları da olumsuz etkilemişti. Özellikle deneyimli elemanlar da işini kaybetmiş ve sektörde önemli bir boşluk oluşmuştu. Bu yıl toparlanan sektör istihdamı da artırdı. Buna göre sektörün verdiği iş ilanları geçen yıla göre yüzde 30 artış gösterirken çalışmak isteyenlerin başvuru sayıları da benzer şekilde arttı.

TEŞVİKLER 250 BİN KİŞİYİ KORUDU
Turizm sektöründe genel olarak çalışanlar sezonluk iş buluyor. Ancak bu yıl ilave istihdama verilen teşvikler sezon bitiminde işten çıkartılanların sayısını yüzde 50 azaltacak. Böylece yaklaşık 250 bin kişi işinden olmayacak. Sektör bu teşviklerle nefes alırken 2017 yılı ile birlikte özellikle Rusya'dan turist gelmesi ve yerli turistin daha çok tatile çıkması, geçen yıl yaşanan sıkıntıları hafifletti.
BİZE ULAŞIN