Dolar ne kadar? (25 Temmuz 2017)

Dolar ne kadar? (25 Temmuz 2017)

Dün TL’de yaşanan zayıflamaya paralel olarak kurda 3,5520 direnci kırıldı ve Dolar/TL’de 3,57 denemesi geldi. Kur günü, yüzde 0,6 yükselişle kapattı, TL ise döviz sepetinde yüzde 0,5 değer kaybetti

  • Ekonomi
  • Salı 25.07.2017 10:09

Analistler, dün gelişmekte olan ülkelerin para birimleri genelinde satış baskısı görüldüğünü, bu noktada Rusya, Türkiye ve Güney Afrika'nın ön planda olduğunu ifade ettiler. Piyasalarda ayrıca Türkiye ile Almanya arasında yaşanan 'soruşturma' gerginliğinin sürmesi baskı yaratıyor.

Geçen hafta yeniden tırmanan Almanya-Türkiye geriliminde Almanya tarafı aksiyon almaya kararlı gözüküyor. Vatandaşlarına Türkiye'ye seyahat konusunda uyarılarda bulunan Almanya hükümeti, Gümrük Birliği anlaşmasının uzatılması konusunda ise engel çıkartabilir. Almanya Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasını uzatılmasının mantıklı olup olmadığını AB'deki ortaklarıyla tartışılacağını söyledi.

Bugün ise yurtiçinden kapasite kullanım oranı ve imalat güveni açıklanacak.

Işık FX uzmanlarına göre, teknik olarak yeni günde yükselişin hakim olabilmesi için 3,57 direncinin aşılması gerekiyor. Fiyatlama buranın üzerine çıkarsa 3,59-3,60 aralığına doğru hareketlenme görülebilir. Geri çekilmelerde ise gözler 3,55 desteğinde olacak. Buranın altında 3,52 ve 3,50 seviyelerine kadar gevşeme yaşanabilir.

BİZE ULAŞIN