Hollanda’ya 1 milyar euroluk tünel yapacak

Hollanda’ya 1 milyar euroluk tünel yapacak

Rönesans Holding iştiraki olan Ballast Nedam, Hollanda’da 1 milyar euro tutarında yol ve tünellerden oluşan PPP projesine imza atacak

  • Ekonomi
  • Salı 25.07.2017
Rönesans Holding, geçen yıl satın aldığı Ballast Nedam ile birlikte Hollanda'da dev bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Hollanda'nın en merkezi bölgelerinden Rotterdam'da hayata geçecek olan "A24 Blankenburg-Verbinding" ihalesi, geçici olarak Rönesans çatısı altındaki Ballast Nedam ile DEME ve Macquarie konsorsiyumuna emanet edildi. Projede son onayın ardından Rönesans Holding, Rotterdam'da yaklaşık 1 milyar euro tutarında yol ve tünellerden oluşan PPP projesine imza atacak. Rijkswaterstaat (Hollanda Bayındırlık ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğü) tarafından yapılan açıklamaya göre, A24 Blankenburg-Verbinding Kamu-Özel Ortaklığı projesi, mevcut ve yeni altyapının tasarımından oluşuyor. İşletmesi 20 yıl boyunca bu konsorsiyumda olacak proje, Hollanda'nın diğer şehirleriyle çevre bölgelerden Rotterdam'a erişimi kolaylaştıracak.

2020-2040 DÖNEMİNİ KAPSIYOR
Ballast Nedam Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Düzyol, herhangi bir itiraz yapılmadığı takdirde nihai sözleşmenin kısa sürede tamamlanacağını söyledi. Düzyol, "Bu proje Rotterdam Bölgesi'nin 2020-2040 dönemini kapsayan Rotterdam Vooruit master planı çerçevesinde oluşturuldu" dedi.

PPP DENEYİMİ AB'YE TAŞINDI
Rönesans'ın Türkiye'nin sağlık dönüşümünde rol alacak önemli PPP projelerine imza attığını hatırlatan Düzyol, "Şimdi bu deneyim ve bilgi birikimini Avrupa'ya taşımanın mutluluğu içindeyiz" dedi. Proje bedelinin yaklaşık 1 milyar euro olduğunu vurgulayan Düzyol, şunları anlattı: "Yaklaşık 150 yıllık deneyime sahip Ballast Nedam Avrupa'daki büyüme ivmemizi katlayarak artıracak."
BİZE ULAŞIN