Kurbanlık fiyatları belli oldu mu? - 2017 Kurban fiyatları ne kadar olacak? - İşte yanıtı

Kurbanlık fiyatları belli oldu mu? - 2017 Kurban fiyatları ne kadar olacak? - İşte yanıtı

Her yıl yaz aylarına doğru yaklaşan Kurban Bayramı için geri sayım başladı. Bu önemli güne sayılı günler kala kurban fiyatları merakla araştırılıyor. Kurban kesmek isteyen vatandaşlar ''kurban fiyatları ne kadar?'' sorusunun yanıtını arıyor. Büyükbaş ve küçükbaş kurban fiyatlarına bu başlık altından ulaşabileceksiniz. İşte 2017 Kurbanlık fiyatları ve diğer tüm detaylar...

  • Ekonomi
  • Salı 25.07.2017 13:59
Her yıl kutlanan ve müslümanlar için büyük değer taşıyan Kurban Bayramı, bu senede heyecanla bekleniyor. Bu önemli gün için geri sayım başlarken 2017 kurbanlık fiyatları da merak konusu oldu. ''Kurban fiyatları ne kadar?'' sorusunun yanıtı şimdiden araştırılmaya başladı. Müslüman alemi için en değerli günlerden birisi olan Kurban Bayramı öncesi Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatlarını bu başlık altından öğrenebileceksiniz. 2017 Kurban fiyatları ne kadar? İşte Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatları...

KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Derneği Başkanı Ahmet Yücesan, ramazan ayında artan kırmızı et fiyatlarının kilogramda 3-5 TL civarında düştüğünü belirterek, "Düşüş eylül ayına kadar sürer. Bu yılki kurbanlık fiyatlarında ciddi artış beklemiyoruz" dedi. Yücesan, üreticinin elinde yeterli stok olduğunu gerektiğinde ithalat yetkisinin kullanılabileceğini söyledi.

STOK YAPAN BÜYÜK FİRMALAR

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç da, "Et fiyatları geçen yıla göre en fazla enflasyon oranında yani yüzde 7-8 artabilir. Fakat ben bu artışın gerçekleşeceğini de düşünmüyorum" dedi. Tunç, birkaç büyük firmanın stok yaptığını belirtti. İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş de, "Maliyet artışlarını da göz önüne alarak canlı hayvan kilogram fiyatının bu kurbanda 31-32 lira civarında oluşacağını tahmin ediyorum. Geçen sene bu 29-30 lira civarındaydı" diye konuştu.

GÜMRÜK VERGİSİ DÜŞTÜ

Hükümet, canlı büyükbaş hayvanların ithalat gümrük vergisini yüzde 135'ten 26'ya düşürdü. Karkas et ithalatında ise, yüzde 100-225 arasında olan gümrük vergisi 40'a indirildi.

ET ÜRETİMİ AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, toplam kırmızı et üretimi ilk çeyrekte 232 bin 404 ton olarak tahmin edildi. Toplam kırmızı et üretimi bir önceki döneme göre yüzde 14.1, bir önceki yılın aynı dönemine göre de 2.3 azaldı.

KURBAN BAYRAMI TATİL KAÇ GÜN OLACAK?

Kurban Bayramı, her yıl biraz daha gerileyerek yaz aylarına doğru çekilmeye başladı. Bu yıl, 31 Ağustos Perşembe günü Arefe olarak kabul edilecek. 01 Eylül- 04 Eylül arası ise Kurban Bayramı'nın dört günü olacak. Yani bu yıl, arefe günü de dahil edilirse Kurban Bayramı 31 Ağustos Perşembe günü başlayıp 04 Eylül Pazartesi günü son bulacak.

*31 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Perşembe)
*1 Eylül Kurban Bayramı 1.gün (Cuma)
*2 Eylül Kurban Bayramı 2.gün (Cumartesi)
*3 Eylül Kurban Bayramı 3.gün (Pazar)
*4 Eylül Kurban Bayramı 4.gün (Pazartesi)

KURBAN BAYRAMI 2017 NE ZAMAN VE HANGİ GÜN İDRAK EDİLECEK? - İŞTE KURBAN BAYRAMI TARİHİ

.
BİZE ULAŞIN