Hyundai 3. modeli de Türkiye’de üretecek

Hyundai 3. modeli de Türkiye’de üretecek
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye-Kazakistan İş Forumu için bulunduğu Astana'da basının sorularını yanıtladı. Türkiye'ye olan güvenin göstergesi olarak yeni yatırımların sinyalini veren Bakan Zeybekci, "Otomotivde Türkiye'de üretim yapan markaların iki ilave modeline yönelik çalışmalarımız var. Modelleri dünyada sadece Türkiye'de üretecekler, bu konuda son noktaya geldik, sonbaharın sonuna doğru netleşir. Normal teşvik vereceğiz" dedi.

AVRUPA'YA İHRAÇ EDİLECEK
Zeybekci'nin müjdesini verdiği yeni otomotiv üretimi yatırımını hangi firmanın yapacağı belli oldu. Güney Koreli Hyundai ile Kibar Holding ortaklığı olan Hyundai Assan, İzmit tesislerinde i10 ve i20 dışında üçüncü bir model üretmeye hazırlanıyor. Söz konusu model Hyundai'nin Avrupa pazarı için geliştirdiği B-SUV modeli olacak. İlk etapta yılda 50 bin adet üretilmesi planlanan B-SUV modelinin isminin Kona olması bekleniyor. i20 modelinin platformunda üretilecek Kona, Hyundai'nin Avrupa'da SUV sınıfındaki dördüncü modeli olacak.
?Eylülde Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı'nda dünya tanıtımı yapılacak model İzmit'te üretilip, Avrupa'ya ihraç edilecek. Firma böylece Avrupa'da hızla büyüyen B-SUV segmentindeki açığını kapatacak.


Zeybekci, elektronik ürünlerde TRT payının artırılmasına yönelik düzenlemeye ilişkin de "Lüks tüketim alanlarından bunun alınması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

PETROKİMYADA SÜPER TEŞVİK YOLDA
Zeybekci, bir yandan da yeni teşviklerin haberini verdi. Petrokimya ve türev ürünlerine yönelik süper teşvik verilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü dile getiren Zeybekci, "Türkiye enerji teknolojilerini üreten bir ülke olmalı. Onun için güneş ve rüzgâr enerjisi teknolojilerinin ithalatını desteklemiyoruz" diye konuştu. Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin önemine de işaret eden Zeybekci, "Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı konusunda Türkiye'nin kapılarını açması, tam anlamıyla Amerikan ticari ve ekonomik işgali anlamına gelir. Böyle bir noktada Gümrük Birliği sürdürülemez" dedi.
BİZE ULAŞIN