Bitcoin 3 günde eridi

Son günlerin en çok konuşulan sanal 'para birimi' Bitcoin, Çin'den gelen yasak kararı ile ciddi bir darbe aldı

Bitcoin 3 günde eridi

Çin'in dijital para arzını yasaklamasının ardından Bitcoin dolar karşısında sert geriledi. TSİ 09:10 itibariyle Bitcoin'deki 3 günlük kayıp yüzde 13'ü buldu. Dijital para birimi yaklaşık 670 dolar gerileme kaydetti.

Çin Merkez Bankası, dijital para pazarına en sert düzenlemeleri getirerek, dijital para halka arzı tekliflerinin yasadışı olduğunu ve ilgili toplayıcı faaliyetlerin derhal durdurulacağını açıklamıştı.

Çin Halk Bankası (PBoC) internet sitesinde "Initial Coin Offerrings (ICO)" hakkındaki soruşturmaları tamamladığını ve halihazırda tamamlanmış olan yasal ihlalleri cezalandırırken gelecekteki teklifleri cezalandıracağını açıkladı.

Düzenleyiciler, para kazananlara geri ödeme yapmaları gerektiğini söyledi, ancak paranın yatırımcılara nasıl geri ödeneceğini belirtmedi.

PBoC ifadesinde, tüm kripto para birimlerinin ticaretinin ve kullanımının artık Çin'de yasadışı olabileceğini önermekte. PBoC, "para otoriteleri tarafından verilmeyen ... sanal para birimlerinin, paraya eşdeğer yasal statüye sahip olmadığını ve pazar kullanımında para birimi olarak dolaştırılamayacağını ve edilmemesi gerektiğini" söyledi.

BİZE ULAŞIN