Yazılımcıya 500 milyonluk ‘sanayi’ teşviki

Yazılımcıya 500 milyonluk ‘sanayi’ teşviki
Türkiye'nin 4. Sanayi Devrimi'ndeki yol haritası netleşiyor. Bu kapsamda yazılım ve bilişim sektörlerindeki firmalar da "sanayici" statüsüne girdi. Geçtiğimiz ay Resmi Gazete'de yayımlanarak hayata geçen değişikliğin ardından bu alanda atılacak adımlar da ortaya çıktı. Dijital dünya ile sanayiyi entegre edecek teşvikler için yıl sonuna kadar 500 milyon lira harcanacak. Hedef, Endüstri 4.0 olarak da adlandırılan 4. Sanayi Devrimi'nin dijital altyapısını oluşturmak.
Yazılımcıların da sanayici olarak tanımlanması ile teşviklerin önü de açılmış oldu. Yazılımlarını sanayi ile entegre eden bilişim firmalarına yüzde 80'e varan oranlarda vergi indirimi uygulanacak.

VERGİ AVANTAJI OLACAK
Yazılımcı işletmelere, organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde yatırım yapma ve buradaki fırsatlardan yararlanma hakkı da geliyor. Yapacakları yatırımlardan, arsaların tahsisine ilişkin sözleşme ve taahhütnamelerde vergi indirimi sağlanacak. Yatırımların tamamı emlak vergisinden muaf tutulacak.
BİZE ULAŞIN