Bitcoin’i Çin çarptı

Sanal para birimi Bitcoin, Çin’in yasaklamasından sonra yere çakıldı. Ağustostan itibaren düşüşe geçen para birimi, son yedi günde yüzde 30 değer kaybetti

Bitcoin’i Çin çarptı
2008 yılında Satoshi Nakamoto kod adlı bir geliştirici tarafından temelleri atılan ve aradan geçen dokuz yılda tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılan sanal para birimi Bitcoin, Çin hükümetinin kararıyla yere çakıldı. Eylül ayının başında 5 bin doları aşan Bitcoin, son yedi günde ciddi değer kaybı yaşayarak 3 bin 209'a kadar geriledi. Geçtiğimiz ay Çin hükümetinin ülkede sanal para birimlerinin ilk halka arzında para toplamayı yasaklatmasından sonra, ülkenin en büyük sanal para piyasası BTC China 30 Eylül'de Bitcoin işlemlerinin durdurulacağını açıkladı. BTC China tarafından yapılan açıklamanın ardından yüzde 16 değer kaybeden Bitcoin, 9 Ağustos'tan bu zamana en düşük seviyesine ulaştı. Böylece son yedi günde sanal para biriminin değer kaybı yüzde 30 seviyelerine kadar çıktı.

JP MORGAN'DAN SERT TEPKİ
Çin'den gelen yasak haberleriyle birlikte sanal para birimine bir eleştiri de ABD merkezli uluslararası bankacılık alanında faaliyet gösteren JP Morgan Chase'den geldi. Bitcoin sanal para biriminin dolandırıcılıktan ibaret olduğunu belirten JP Morgan Chase CEO'su Jaime Dimon, kripto para işlemlerinde bulunan herhangi bir çalışanını kovacağını söyledi. New York'taki bir yatırımcı konferansında konuşan Dimon, dijital paraların geleceğinin olmadığı söyledi. Dimon, "Eğer bir JPMorgan traderı Bitcoin işleminde bulunmaya başlarsa, bir saniye bile düşünmeden onu işten çıkarırım. Bitcoin bizim kurallarımıza aykırı" ifadelerini kullandı.

14.6 MİLYON $'LIK KUZEY KORE SOYGUNU
Rejim karşıtlarını geri püskürtme ve banka soygunları gibi faaliyetlerde bulunan Kuzey Koreli hacker grubu, son olarak da hedefine Bitcoin'i koydu. Nisan-Temmuz 2017 arasında Kuzey Koreli bir grubun, Güney Koreli en az üç Bitcoin değişim platformunu hacklediği belirtildi. Yapizon isimli bir sitenin raporunda, nisan sonunda bugünkü değeriyle 14.6 milyon dolar büyüklüğündeki Bitcoin'in değerinin arttırıldığını aktarıldı.
BİZE ULAŞIN