Evde GDO testi geliyor

Bakanlık desteği ile geliştirilen yeni bir gen cihazı gıda denetimlerinde çığır açacak. Yakında piyasada olacak ürünle, GDO’dan salmonella ve karışık ete kadar birçok testi vatandaş kendisi yapacak

Evde GDO testi geliyor
Gıda güvenliğinde çığır açacak bir uygulama yakın zamanda Türkiye'de hayata geçiyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İTÜ ARI Teknokent'te faaliyet gösteren yerli teknoloji firmalarından Sentromer DNA Teknolojileri, sahada gıda denetiminin yapılabileceği bir test platformu geliştirmeyi başardı. Böylelikle GDO'dan salmonella riskine, karışık etten son kullanım tarihlerine kadar birçok testi vatandaş ya da toplu tüketim ve satış yerleri de yapabilecek. Birçok alanda hayatı kolaylaştırması beklenen icat sayesinde restoranlar, marketler ve gıda müfettişleri de anında ölçüm yapabilecek. Böylece günler süren işlemler dakikalar içinde çözülürken, gıda güvenliğindeki bürokrasi de önemli ölçüde azalacak.

ETTEKİ TARTIŞMAYA ÇÖZÜM
Geliştirilen biyosensör cihazı sayesinde özellikle et ürünleriyle ilgili olarak yaşanan tartışmalar da son bulacak. Ürünlerin içindeki hayvan türlerini belirlemeye yarayan kitler sayesinde etin domuz, eşek, at, keçi, koyun ya da hindi olup olmadığı anında ortaya çıkacak. Konu hakkında SABAH'a açıklamalarda bulunan Dr. Pınar Akalın projenin teknik olarak başarıyla tamamlandığını ve patent başvurusunda bulunulduğunu söyledi. Yasal izinler konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile de irtibatta olduklarını söyleyen ve kitlerin yakın zaman içinde piyasaya sürüleceğini belirten Akalın, "Türkiye'nin ilk geniş çapta yapay DNA üreten şirketiyiz. 1 milyon baz hedefimizi mart ayında geçtik. DNA ürünlerimize güveniyoruz. Buradaki projemizde sentezlediğimiz DNA'ları cep telefonu büyüklüğünde bir biyosensöre yükledik. Marketten sucuk aldığınız da bu cihaz sayesinde içinde hangi hayvan türü veya bakteri olduğunu öğrenebileceksiniz" dedi.


Dr. Pınar Akalın

500 NOKTADA YERLİ DÖNÜŞÜM
Uzun yıllar yurtdışında DNA teknolojileri üzerine çalışan Pınar Akalın, 2009'da Türkiye'nin ilk yüksek çapta sentetik DNA üreten şirketini kurdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde kurduğu Sentromer DNA Teknolojileri isimli şirketinde sentetik DNA ürünlerinin yanısıra genetik test kitleri geliştiren Akalın, gıdalarda bulunan organizmaların genlerini hedef alarak istenmeyen gıda maddelerini ya da hastalıkların kaynağını saptıyor. Yabancı devler arasından sıyrılmayı başaran Akalın'ın en önemli müşterileri arasında üniversiteler, araştırma kurumları, hastaneler ve laboratuvarlar geliyor. Daha önce bu ürünleri ithal eden 500'e yakın kuruluş artık yerli malı kullanıyor.

SENTETİK GEN ÜRETEN İLK YERLİ ŞİRKET
Akalın, gen sentezleme hizmeti de verdiklerini ifade ediyor. DNA parçacıklarının çeşitli moleküler biyoloji uygulamalarında kullanıldığını, bunları araştırmacının siparişi üzerine kimyasal olarak sentezleyerek ürettiklerini kaydeden Akalın, "Bu parçacıklar daha da uzun sentezlendiğinde ya da birbirine bağlandığında sentetik gen oluyor. Türkiye'de sentezleme yapan en deneyimli şirket biziz" diyor.
BİZE ULAŞIN