“Derecelendirme kuruluşları düzeltme yapmalı”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, “Türkiye’nin 3. çeyrekte yüzde 7 büyümesini; derecelendirme kuruluşlarının da notlarla ilgili düzeltme yapmasını bekliyoruz” dedi

“Derecelendirme kuruluşları düzeltme yapmalı”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, açıklanan büyüme rakamlarından sonra uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının tavrını merakla beklediklerini belirtti. Yılmaz, "Türkiye'nin üçüncü çeyrekte yüzde 7 büyümesini öngörüyoruz. Dolayısıyla derecelendirme kuruluşlarının da tutarlı olup notlar ile ilgili gerekli düzeltmeleri yapmalarını bekliyoruz" dedi. Yılmaz, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye yönelik son dönemdeki haksız ve politik tavırlarını SABAH'a değerlendirdi.

EN YÜKSEK BÜYÜME GELİYOR
Bu kuruluşların, "büyüme perspektifi zayıf" diyerek Türkiye'nin kredi notlarını kırdığını hatırlatan Yılmaz, "Türkiye tekrar hızlı bir büyüme trendine girdi. Önümüzdeki rakamlar Türkiye'nin üçüncü çeyrekte yüzde 7'lik bir büyüme rakamını yakalayacağının göstergesi. En yüksek büyüme üçüncü çeyrekte olacak. Dördüncü çeyrekte de iyi bir rakam bekliyoruz" dedi. Yıl sonu büyüme rakamının Orta Vadeli Program'da belirlenenin çok üstünde olacağını vurgulayan Yılmaz, büyümenin yüksek çıkmasının en önemli nedeninin yatırımlar ve dış ticaretteki artışlar olduğunu ifade etti. Yılmaz, "Bu da kaliteli bir büyüme anlamına geliyor" dedi. Yapılacak reformlarla ekonominin çok daha güçlü hale geleceğinin de altını çizen Yılmaz, kredi derecelendirme kuruluşlarının ortaya çıkan büyüme rakamları sonrası yeni duruma göre pozisyonlarını gözden geçirmeleri gerektiğini belirterek, "Bakalım yapacaklar mı" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN