İpek Yolu bölgeyi geliştirecek

Dünya ekonomisinin Asya’ya kaymasının Trabzon’un lojistik önemini yeniden artıracağını belirten İSO Başkanı Bahçıvan, “Turist akışının doğru yönlendirilmesi ve nitelikli turist çekilmesi avantajlı olur” dedi

İpek Yolu bölgeyi geliştirecek
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi, her yıl düzenlediği geleneksel Anadolu illeri ziyaretleri kapsamında Trabzon'u ziyaret etti. İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ile İSO Meclisi Üyeleri, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ile ortak toplantı yaparak işbirliği fırsatlarını araştırdı. Toplantıya, TTSO Başkanı Mustafa Suat Hacısalihoğlu, TTSO Meclisi Başkanı Şadan Eren ile oda üyeleri de katıldı.

ŞEHİR GÜCÜNÜ KULLANMALI
İSO ve TTSO ortak toplantısında konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Trabzon'un, Karadeniz Bölgesi'nin de en büyük ekonomik gücü olduğunu söyledi. Şehrin tarih, eğitim, sanat ve kültür gibi alanlarda kendine has olan gücünü doğru kullandıkça hak ettiği noktalarda olacağına dikkat çeken Bahçıvan, "Yabancılara gayrimenkul satışında Türkiye'nin üçüncü büyük ili olması kolay elde edilebilir bir başarı değil. Trabzon elindeki bu özel durumu çok daha güçlü kullanmalı" dedi.

HER İL SANAYİLEŞEMEZ
Türkiye'nin her ilinin bir sanayi şehri olamayacağının da altını çizen Bahçıvan, "Bu bölge için de turizm ile birleşen bir ekosistem, Ortadoğu turist akışının doğru yönlendirilmesi ve nitelikli turist çekilmesine yönelik hizmetler çok avantajlı olacaktır. Dünya ekonomik gücünün Asya'ya kayması da Trabzon'un geçmişteki lojistik önemini yeniden artıracak" dedi. TTSO Başkanı Mustafa Suat Hacısalihoğlu da Trabzon'un içinde bulunduğu bölgenin ticaret merkezi ve Rusya Federasyonu, Kafkaslar, Türk Cumhuriyetleri, İran, Irak gibi bölgeler açısından en güvenilir yatırım yeri olduğunu söyledi.

KALDIRAÇ ŞEHİRLER YARATMALIYIZ
İSO Meclisi Başkanı Zeynep Bodur Okyay ise "Küresel rekabet açısından Türkiye olarak yeni kaldıraç şehirler yaratmamız gerekiyor. Trabzon bu coğrafyada böyle bir şehir. Beşeri sermaye bence her şeyden önemli. Trabzon da buna katkı yapıyor. Türkiye İstatik Kurumu verilerine göre 2023 yılında bu şehrin nüfus artışına katkısı yüzde 0 olacak. Dolayısıyla şehrin gücünü koruması için beyin göçünü tersine çevirmesi gerekiyor. Trabzon, bölgesine öncülük etmeye müsait. Beşeri sermaye açısından bu şehri cazip kılmak, güçlü olduğu alanlarda daha da öne çıkartmak lazım. Trabzon'un beklediğimiz Türkiye'nin büyümesine katkı sağlaması gerekiyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN