New York’ta Türkiye Ticaret Merkezi

New York’ta Türkiye Ticaret Merkezi
Ekonomi Bakanlığı destekleri kapsamında hayata geçirilen ve ihracatçının ABD pazarında çok daha etkin şekilde yer almasını sağlayacak Türkiye Ticaret Merkezi (TTM) New York'un en prestijli noktalarından birinde açıldı. Açılışta konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TTM'lerin ihracatçılara verdikleri desteklerden sadece biri olduğunu belirtti. Zeybekci, "Hükümet olarak her TTM'ye yıllık 3 milyon dolar destek veriyoruz. İlk hedeflerimize ulaştık. Bunlar mükemmel midir? Değildir. Bazı arkadaşlarımızın düzeltme talebi ve eleştirileri var. Bunları düzeltebiliriz" dedi. New York TTM'nin oturup müşteri bekleme konseptiyle oluşturulmadığını anlatan Zeybekci, "Buradaki şirketlerimiz, markalarımız, insanlarımız koşturacak. Piyasadaki bütün alternatif araçları kullanacak. Gerekirse çok daha büyümesi ve genişletilmesi için çalışmalarımızı yaparız" diye konuştu.

AYLIK KİRASI 145 BİN $
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de İran, Dubai ve Şikago'nun ardından New York'ta TTM açmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. TTM'de ev tekstili, hazır giyim, halı ve kontrat business olmak üzere 4 sektör olduğunu belirten Büyükekşi, TTM'ler kapsamında firmalardan 5 yıllık garanti aldıklarını, şirketlerin dönemsel olarak değiştirilmesinin söz konusu olamayabileceğini söyledi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, New York TTM'nin aylık kirasının 145 bin dolar civarında olduğunu belirterek, "Merkez dahilinde 30 firma var. Deri ve ayakkabı sektörü ile bu 40'a yükselecek" dedi.

Empire State binasına yakın bir noktada bulunan TTM'nin açılışına, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, İTHİB Başkanı İsmail Gülle'nin yanı sıra işadamları katıldı.

5 YERDE DAHA TTM KURULACAK
TTM'lerde kira, personel, sektörel tanıtım ve tefrişat harcamaları destekleniyor. Ekonomi Bakanlığı tarafından belirlenen destek oranı hedef ve öncelikli ülkelerde yüzde 75, diğerlerinde yüzde 60 oranında yapılıyor. Merkezler, yurtdışı pazarlara açılmakta zorluk çeken orta ve küçük ölçekli firmaların buralara erişimini kolaylaştırıyor. Şu ana kadar Dubai, Tahran, New York ve Şikago TTM hayata geçirildi. Gelecek dönemde de Moskova, Londra, Çin, Kenya ve İtalya'da TTM açılacak.
BİZE ULAŞIN