Gelecek nesilleri koruyacak bir fedakârlık süreci

TOKİ Başkanı Ergün Turan, kentsel dönüşüm sürecinin gelecek nesilleri koruyacak bir fedakârlık süreci olduğunu belirterek, “Kentsel dönüşümde düğmelerimizi yeniden iliklemeliyiz” dedi

Gelecek nesilleri koruyacak bir fedakârlık süreci
Kurultayın açılışında konuşan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, kentsel dönüşüm sürecinin gelecek nesilleri koruyacak bir fedakârlık süreci olduğunu belirterek, "Kentsel dönüşümde düğmelerimizi yeniden iliklemeliyiz" dedi. "Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız olmak üzere, belediyelerimizin, diğer kurumlarımızın ve özel sektörün büyük çabalarına rağmen gecekondu önleme ve kentsel yenileme konusunda daha çok çalışmamız gerektiği ortadadır" diyen Turan, şöyle devam etti: "Kentsel dönüşümde sorunun kaynağının yoğun nüfus artışı, kontrolsüz göç ve plansız gelişme gibi pek çok zincirleme faktörün ortaya çıkardığı sağlıksız kentleşme olduğunu biliyoruz. Ülkemizin tüm şehirlerinde kentsel yenileme ihtiyacı olması nedeniyle, kentsel dönüşüm projelerimizi de peşi sıra hayata geçiriyoruz."

DEV FİRMALAR İZMİR'E GELDİ
Kurultayın İzmir'de yapılmasının da çok önemli bir tarafı olduğunu söyleyen Turan, "Hükümetimiz Hızlı Tren, İstanbul ve Çanakkale otoyolu gibi dev projeleri başlatarak İzmir'le ilgili yatımcılar üzerinde büyük bir moral oluşturmuş ve birçok büyük firma İzmir'de inşaat yatırımlarına başlamıştır" diye konuştu.

54 İLDE ÇALIŞIYORUZ
TOKİ'nin 54 ilde kentsel yenileme programı kapsamında yaklaşık 72.5 milyon metrekarelik alanda aktif projeler yürüttüğünü söyleyen Turan, "TOKİ olarak şimdiye kadar sadece kentsel dönüşüm kapsamında 135 bin konutu ihale ettik. Bunların büyük bir kısmı bitmiş durumdadır" dedi. Kentsel dönüşümün zenginleşme aracı olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan Turan, "Kentsel dönüşüm süreci fedakârlıkla yaklaşılacak bir süreçtir. Onun için tüm paydaşların, kamunun, yapım firmalarının ve vatandaşlarımızın kentsel dönüşüme gelir elde edici olarak değil fedakârlıkla yaklaşması gerekir. Yani kentsel dönüşüm bir zenginleşme aracı değil fedakârlık sürecidir. Böylece şehirlerimizi gelecek nesillere teslim etmemiz gerekir" diye konuştu.

İZMİR'DE 17 BİN KONUT İNŞA EDİLDİ
İzmir'in kentsel yenilemede en çok zorlandıkları yerlerden biri olduğunu söyleyen Turan, "Yine de Çeşme'de başlayan süreçle Torbalı, Kemalpaşa, Selçuk ve Ödemiş'te yoğun bir sosyal konut üretimine başladık. İzmir'de kentsel dönüşüm kapsamında 53.9 hektarlık alanda 4 bin 211 yeni konut inşa ettik. Kentsel dönüşümün yanında TOKİ olarak İzmir'e büyük yatırımlar yaptık ve yapıyoruz. Şimdiye kadar toplamda 17 bin konut, 7 hastane, 20 okul ve diğer sosyal donatılar inşa ettik. Bin 609 konutun inşaatı devam ediyor. Toplam 30 bin seyirci kapasiteli Karşıyaka ve Göztepe statlarını TOKİ olarak biz inşa ediyoruz" açıklamasında bulundu.

TOKİ 803 BİN KONUT ÜRETTİ
Toplu Konut İdaresi'nin 1984 yılından 2003 yılına kadar 43 konut üretebildiğini söyleyen Turan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde TOKİ Başbakanlığa bağlandı. 2003 yılından bugüne kadar 803 bin konut rakamına ulaştık. Bu şu demek oluyor; 19 yılda 43 bin konut üretebilen bir idareden 14 yılda 803 bin konut üreten bir idare olduk. Hedefimiz 2023 yılına kadar bir milyon 200 bin konutu ihale etmektir" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN