Yok böyle artış!

On milyarlarca liralık dev mega proje atağının en fazla etkilediği şehirlerin başında gelen İzmir’de müteahhitler yeni gayrimenkul projeleri geliştirmek için yarışıyor. Bu da beraberinde hem arazi hem de konut fiyatlarını olanca hızıyla etkiliyor. İzmir’in bütün yerleşimlerinde fiyatlar artarken, bu artışlar Kemalpaşa’da olduğu gibi yüzde 900’ü buluyor

Yok böyle artış!
Mega projelerle dev inşaat şirketlerinin adeta 'mesken tuttuğu' İzmir'de hayata geçirilen yeni gayrimenkul projeleri beraberinde arsa ve arazi fiyatlarını da hızla tırmandırıyor. Mega projelerin hayata geçmelerine az süre kalana kadar bu tırmanışın da yeni yerleşimlere de yayılarak devam edeceğine kesin gözle bakılıyor. İzmir'de 'gayrimenkul değer artışları' esas alınarak hayata geçirilen değer artışı araştırmasına göre arsa ve arazi yatırımı yapılan ilçelerin başında Çeşme, Urla, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Torbalı, Menemen ve Seferihisar ilçeleri geliyor. Özellikle İstanbul-İzmir otobanının bağlantı noktası olan Kemalpaşa'da 2013'te metrekaresi 10 TL olan fiyatların yüzde 900 artışla 100 liraya kadar ulaşması dikkat çekiyor. Urla, Seferihisar da tarla fiyatları, Menemen ve Torbalı'da ise site içi yeni yapılaşmalarda daire fiyatlarının yüzde 50 arttığı gözleniyor. İzmir merkezde ise yeni ve lüks yapılaşma en çok Bayraklı, Bornova ve Karşıyaka'da görülüyor.

YÜKSEK TALEP DEVAM EDİYOR
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan EVA Gayrimenkul Değerleme İzmir Bölge Müdürü Filiz Akkaya, bu yılın İzmir'de arazi ve arsaya yönelik yatırım yılı olacağını söyledi. Son aylarda İstanbul-İzmir Çanakkale köprü bağlantısı, İstanbul-Bursa-İzmir otoyol çalışmaları ve kentsel dönüşüme yönelik faaliyetlerin İzmir'e olan yüksek talebi devam ettirdiğine değinen Akkaya, "İstanbul-İzmir arasını yaklaşık 4 saat indirmesi planlanan İstanbul- Bursa-İzmir-otoyol projesinin etkisiyle İzmir sahil şeridinde Urla, Çeşme, Seferihisar ve Güzelbahçe ilçelerinde arsa ve konutlarda değer artışı gözleniyor. Özellikle Çeşme, Urla, Güzelbahçe'de son bir yılda yüzde 40-50 civarında değer artışı gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

KONUT İMARLI ARSALAR GÖZDE
İzmir'de arsa-arazi yatırımı yapılan ilçelerin başında Çeşme, Urla, Güzelbahçe Karaburun, Kemalpaşa, Torbalı, Menemen ve Seferihisar ilçeleri geliyor. Bu ilçelerde konut imarlı arsa yatırımları hız kazanırken, buna bağlı olarak tarla fiyatlarının da artış göstermesi dikkat çekiyor. Filiz Akkaya, İstanbul-İzmir otobanının Kemalpaşa'dan İzmir'e bağlanması ve Kemalpaşa-Torbalı bağlantısının açılması sebebiyle Kemalpaşa ilçesindeki zeytinlik ve kiraz bahçeleri ile üst ölçekli planlarda sanayi-depolama alanlarında kalan arazilerde de ciddi değer artışları yaşandığını kaydetti. Akkaya, Karaburun ilçesinin bağlantı yolunun duble yol olarak açılmasının ve ilçenin bakir doğasının yatırımcının ilgisini çektiğini belirterek, Karaburun'un gelecek yıla kadar daha da göz önüne çıkacağını iddiasında bulundu.

KESEYE GÖRE İZMİR!

Bornova, Bayraklı ve Karşıyaka önde

İzmir şehir merkezinde ise Bornova, Bayraklı ile Karşıyaka'da yeni yapılaşmaların daha çok talep edildiğini söyleyen Filiz Akkaya, özellikle lüks konutlarda 2016 yılındaki ivmeyle satışların devam ettiğini, son aylarda ise ciddi bölgesel artışlar görüldüğünü belirtti. Akkaya, Karşıyaka ve Bornova'da eski dairelerin ortalama metrekare birim fiyatlarının 2 bin 800-3 bin TL seviyesinde iken, yeni daire fiyatlarının 4 bin 500- 8 bin TL aralığında değiştiğini söyledi. Karşıyaka'da Aksoy-Girne Caddesi'nde genel olarak parsel bazında yenilemelerle konut fiyatlarında yüzde 70 ila yüzde 100 arasında artışların görüldüğünü kaydeden Akkaya, 35-50 yaş arası eski binaların asansörsüz ve otoparksız olduğunu, yeni yapıların ise asansörlü ve otoparklı planlandığını belirtti. Bu nedenle taşınmazların değerlerinde ciddi artışların yaşandığını dile getiren Akkaya, İzmir'in yeni kent merkezi olarak bilinen Bayraklı-Turan- Salhane bölgesinde ise ofis-rezidans metrekare birim fiyatlarının 7 bin ila 12 bin civarında olduğunu ifade etti. Kentsel dönüşümle kısa vadede Bayraklı, Bornova ve Karşıyaka'da ciddi değişimlerin yaşanacağını vurgulayan Akkaya, özellikle Bayraklı-Salhane-Turan aksı ile İzmir-Ankara karayolu üzerindeki yatırımların hız kazanacağını belirtti. Akkaya, bu bağlamda yüksek katlı yapılaşmalarla şehrin çehresinin değişmeye başladığının altını çizdi.

Orta gelirli Menemen'de
Orta gelir grubu ise İzmir'de son bir yılda Menemen ve Torbalı ilçelerini tercih ediyor. Bu ilçelerde konut projelerinin hız kazandığı belirtilirken gerek İzban hattının bölgeye ulaşımı kolaylaştırması, gerekse Torbalı ilçesinde sanayi bölgelerine yatırımların artmasının bölgede çok lüks olmayan orta gelir grubuna yönelik konut projelerinin hız kazanmasına neden oluyor. Bu gelişmenin arsa-arazi fiyatlarına da yansıyarak yaklaşık yüzde 40-50 civarında bölgesel artışlara yol açtığını ifade ediliyor. 100-150 bin TL civarında olan daire fiyatları taleple 250 bin TL'ye kadar çıkıyor.

Yüksek gelir grubu Seferihisar'a
İzmir Seferihisar girişinde karayolu cepheli ya da karayoluna yakın bölgelerde site içinde 500- 1000 metrekare arsa içinde villa tipi yapılaşmaların değer kazanmaya başladığını ifade eden uzmanlar, yaz-kış kullanım olarak daha çok yüksek gelir grubunun burayı gözlediğini kaydediyor. Seferihisar'ın Sığacık mevkinin ise özellikle "sakin şehir" kavramıyla öne çıktığı ifade edilirken, tarla fiyatlarında da artışlar yaşanıyor. Metrekaresi 15- 50 TL bandında olan tarlalar için 30-80 TL birim fiyatları talep ediliyor.
BİZE ULAŞIN