1.2 milyar lirayı Anadolu’ya yatırdı

1.2 milyar lirayı Anadolu’ya yatırdı
Artaş İnşaat Anadolu yakasındaki ilk projesini Ümraniye'de hayata geçiriyor. Eski boru fabrikası arsasında 1.2 milyar yatırımla Yamanevler projesini inşa edeceklerini belirten Süleyman Çetinsaya, "Kısa bir süre içinde Ümraniye'nin dönüşümüyle birlikte değer artışına tanıklık edeceğiz" dedi.
Avrupa Konutları markasını İstanbul'un Anadolu yakasına taşıyan Artaş İnşaat, Ümraniye'de eski Ümran Boru fabrika arsasında 1.2 milyar yatırımla yeni bir konut projesi hayata geçecek. Avrupa Konutları Yamanevler projesi 11 blokta 1.672 konut, 2 ofis bloku ve 38 ticari üniteden oluşuyor. Projede fiyatlar 484 bin liradan başlıyor. En düşük metrekare birim fiyatı ise 6 bin 400 lira olarak uygulanıyor. Proje ayrıca bölgedeki sanayi alanının dönüşümüyle birlikte yüzde 1 KDV avantajına da sahip.

FİNANS MERKEZİ'NE KOMŞU
Geçmişte ulaşım sorunlarının ve kısıtlı sosyal yaşam alanlarının olduğu Ümraniye'nin bugün kentsel dönüşüm ile başka bir noktaya geldiğini belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çetinsaya, "Ümraniye, İstanbul'un kentsel dönüşümü noktasında öncelikli olarak ele alınması gereken bir bölge. Biz de; Anadolu yakasındaki ilk konut projemizi Ümraniye Yamanevler'de hayata geçiriyoruz. Ümraniye, şehrin en hareketli caddelerinden Alemdağ Caddesi'nin geçtiği, alışveriş merkezleriyle, üniversiteleriyle hastaneleriyle ve İstanbul Finans Merkezi'ne yakınlığıyla emsalsiz bir konuma sahip. Kısa bir süre içinde Ümraniye'nin dönüşümüyle birlikte değer artışına ve gelişmesine tanıklık edeceğiz" diye konuştu.

FABRİKALAR MERKEZDE OLMAMALI
Şehrin içinde kalan sanayi tesislerinin taşınması ile sanayi dönüşüm projelerinin hayata geçtiğini belirten Çetinsaya, "Çoğu sanayi kuruluşu fabrikalarını İstanbul dışına taşıyor. Bu fabrikaların bulunduğu alanlarda ise kentsel dönüşüm kapsamında nitelikli projeler geliştiriliyor. Daha sağlıklı, düzenli ve yaşanılabilir kentler meydana getirmek için ülkemizde ve özellikle İstanbul'da son yıllarda kentsel dönüşüm projeleri hız kazanmış durumda. Artaş İnşaat olarak bu süreçte biz de Yamanevler, Ayazağa ve Atakent gibi İstanbul'un farklı noktalarında sanayi dönüşümüne yönelik projeler geliştiriyoruz. Artık İstanbul gibi bir dünya şehrinin yerleşim noktalarında büyük sanayi kompleksleri ve fabrikalar olmamalı" dedi.

DÖNÜŞÜM RANT OLARAK GÖRÜLMEMELİ
kentsel dönüşüm noktasında riskli yapıların dönüşümünün büyük öneme sahip olduğuna dikkat çeken Çetinsaya, "Türkiye'de 20 milyon civarında yapı stoku var. 2012 yılında kentsel dönüşüm yasası çıktı. Yasadan sonra 5 yılda 3 milyonun üzerinde bir nüfusa hitap eden dönüşüm yapılmış durumda. Maalesef bu rakamlar da yeterli değil ve istenen seviyenin altında kalıyor. Ülkemizi sağlıksız yapılardan, afet riski taşıyan binalardan arındırmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın açıkladığı rakama göre 7 milyon konutun yenilenmesi gerekiyor. Tabii, bu noktada kontrollü ve planlı bir kentsel dönüşümden söz ediyoruz. Kentsel dönüşümü bir rant olarak görmek kesinlikle büyük bir yanlış. Bunu her fırsatta dile getiriyoruz ancak bu bilinci halkımıza kazandırma anlamında çeşitli faaliyetlerde bulunmak, bilgilendirmelere yönelik çalışmalar yapmak gerekiyor. Aksi takdirde kentsel dönüşüm projeleri istediğimiz hıza kavuşamayacaktır" diye konuştu.

DAİRELER 75-248 METREKARE ARASINDA
472 bin metrekare inşaat alanına sahip Avrupa Konutları Yamanevler; Ümraniye'nin en hareketli noktası Alemdağ Caddesi'nde, AVM'ler, hastaneler ve üniversite kampüsleriyle çevrili bir bölgede yer alıyor. Geniş ve ferah kullanım alanlarına sahip 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire tiplerinin yer aldığı Avrupa Konutları Yamanevler'de dairelerin büyüklükleri 75 metrekare ile 248 metrekare arasında değişiklik gösteriyor. Avrupa Konutları Yamanevler'de; yüzme havuzları, koşu parkuru, fitness merkezi, tenis kortları, basketbol sahaları, mini futbol sahası, çok amaçlı saha gibi donatıların yanı sıra 9 bin metrekarelik yansıma havuzları ile geniş peyzaj alanlarına yer veriliyor. Mimarisinde SPDO Mimarlık - Sabri Paşayiğit'in imzası bulunan projede inşa çalışmaları hızla devam ediyor.
BİZE ULAŞIN