Dicle Elektrik’ten kayıp-kaçağı durduracak yatırım

Güneydoğu’daki kayıp-kaçağın önüne geçmeyi hedefleyen Dicle Elektrik, Sanayi Bakanlığı’ndan Ar-Ge merkezi açma izni aldı. Şirket merkezle ilk etapta dört projeyi hayata geçirdi

Dicle Elektrik’ten kayıp-kaçağı durduracak yatırım
2013 yılında yapılan özelleştirme sonrasında Güneydoğu'da dağıtım hizmeti verdiği 6 ilde 1 milyar 200 milyon liralık yeni yatırım yapan Dicle Elektrik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan Ar-Ge Merkezi açma izni aldı. Şirket Türkiye genelinde dağıtım hizmeti veren 21 elektrik şirketi arasında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan Ar-Ge merkezi açma izni alan ilk dağıtım şirketi oldu.

4 PROJE YAPTI
2017 yılının ilk yarısında alınan izinle faaliyetlerine başlayan Dicle Elektrik Ar-Ge Merkezi'nde, kronikleşen kayıt dışı elektrik kullanımını önlerken, daha kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisi sağlayacak projeler üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Söz konusu merkezde ilk etapta 1.5 milyon lira bütçeli Atlas Projesi, 40 milyon lira bütçeli Yatay Sayaç Projesi, 16,5 milyon lira bütçeli Dijital Dönüşüm Projesi ve 7 milyon lira bütçeli Saha Yönetim Sistemi (SYS) Projesi hayata geçirildi. Bahse konu bu projeler, bölgeye özgün teknik, kültürel, sosyal ve coğrafi kriterlere uygun şebeke analiz, tasarım ve yönetimi, akıllı ölçüm sistemleri analiz, tasarım ve yönetimi, kesinti analiz, tasarım, yönetimi, işgücü yönetimi, enerji talep ve tüketim analizi, yönetimi, varlık yönetimi, yatırım analiz, tasarım ve yönetimi ve entegrasyonu içeriyor. Projeler tamamlandığında tüketciler arıza kaynaklı kesintilere hızlı müdahale ve kayıt dışı kullanımı önlemekten, kesinti süresini kısaltmaya kadar birçok yeni teknolojiden yararlanacak.

250 BİNDEN FAZLA SAYAÇ
Dicle Elektrik'te teknolojik yatırımlar, kaliteli ve kesintisiz enerji sağlamanın yanında operasyonel verimlilik ve kontrol üzerine yapılıyor. Dicle Elektrik Dağıtım'ın yetkilileri, bu duruma 250 binden fazla sayacın uzaktan okunduğu akıllı şebeke sistemi ile Mobil Saha Yönetim Sistemi'ni örnek gösteriyor. Dijital Dönüşüm Projeleri ile Dicle Elektrik'in dağıtım sektörüne getirdiği inovatif yaklaşımı ve yüksek teknolojiyi bölgedeki elektrik tüketim israfı ve kayıp-kaçağın düşürülmesinde kullandıklarını ifade eden Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri, Ar-Ge Merkezi'nde geliştirilecek olan teknolojileri, patent alarak daha da ileri seviyelere taşıyacaklarını da kaydettiler.

4 YILDA TOPLAM 1.2 MİLYAR TL
Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta özelleştirmenin gerçekleştiği 2013'ten beri 1.2 milyar liralık yatırıma imza atan Dicle Elektrik tarafından bir kısmı hayata geçirilmiş olan yatırımlar ise şunlar: "Teknik Kalite İzleme Sistemi, Coğrafi Bilgi Sistemleri Geliştirme, Enerji Atlası, Saha Yönetim Sistemi, Sayaç Toplulaştırma, Primer Pano Uygulama, Sayaç ve Modem Teknolojisi, Haberleşme Stratejisi, Mekanik Sayaç Değiştirme, Elektrik Dağıtım Şebekesinde Kaçakla Mücadelede Dünya Uygulamalarının Araştırılması, Enerjinin Şifrelenmesi, Smart Grid Altyapısı, OSOS, Yeni Nesil Akıllı Sayaç, AG Dağıtımın Dönüşümü, Örnek Köy, Dicle Dijital Dönüşüm."
BİZE ULAŞIN