Yatırımda aslan payını Fintech aldı

Türkiye’de girişim ekosistemine yatırımlar gün geçtikçe hızla artıyor. Startups Watch’ın verilerine göre Türkiye’de bu yılın birinci yarısında yapılan 63 yatırımın değeri 36.2 milyon doları buldu. En çok yatırım yapılan alan ise Fintech oldu

Yatırımda aslan payını Fintech aldı
Türkiye'de girişim ekosistemine yapılan yatırımlar hızla yükseliyor. Startups Watch'ın 2017 yılının ilk yarısına ilişkin paylaştığı Türkiye girişim ekosistemi verileri bu anlamda oldukça umut verici. Türkiye'de bu yılın birinci yarısında yapılan 63 yatırımın toplam değeri 36.2 milyon dolar ve en çok yatırım yapılan alan Fintech. Bu yatırımlar içinde 15 milyon dolardan fazlasının Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) üyelerine yapıldı.

POTANSİYEL ÇOK BÜYÜK
ÖDED Başkanı Burhan Eliaçık, "Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak değişen ihtiyaçlar, Fintech ekosistemi üzerinde yapılan yatırımların artmasını sağlıyor. Startups Watch'ın 2017 yılının ilk yarısına ilişkin paylaştığı Türkiye girişim ekosistemi verileri bu anlamda oldukça umut verici. Türkiye'de bu yılın birinci yarısında yapılan 63 yatırımın toplam değeri 36.2 milyon dolar ve en çok yatırım yapılan alan Fintech. Bu yatırımlar içinde 15 milyon dolardan fazlasını üyemiz ödeme kuruluşlarına yapılmış olması ayrıca gurur verici" dedi. Türkiye'nin Fintech anlamında çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Eliaçık, "Günümüzde Türkiye Fintech pazarı, BDDK lisansına tabi olarak düzenlenen, sektöre liderlik eden üyelerimiz öncülüğünde 200'ü aşkın şirketle yoluna devam ediyor. Bu pazarın büyümesinde etkili olan finans kuruluşları arasında rekabet, yabancı sermayeli girişimler, devlet politikası ve teşvikleri gibi konularda verim en üst seviyede sağlanamasa da bu veriler ülkemizde finansal teknolojilerin öneminin kavrandığını gösteriyor. Ayrıca Fintech ekosisteminde çok daha büyük yatırımların ve gelişmelerin arifesinde olduğumuz da böylece ortaya çıkıyor" diye konuştu.

LOKOMOTİF KARTLI ÖDEME
Kartlı ödeme sistemlerindeki hızlı gelişmelerin de Fintech yatırımlarını tetiklediğini aktaran Eliaçık sözlerine şöyle devam etti: "Dijital bankacılık, elektronik para, mobil, bulut tabanlı temassız ödemeler, Nesnelerin İnterneti teknolojileri gibi her geçen gün değişen ve gelişen alanlara olan ilgi ve talep artıyor. Bu da önümüzdeki yıllarda hem Türkiye'de hem de dünyada Fintech ekosisteminde heyecan verici gelişmelerin habercisi olarak dikkat çekiyor. Özellikle Brexit sonrası dönemde doğan fırsatı yakalama anlamında Türkiye'nin, finans ve bankacılık sektöründeki engin bilgi birikimi ve deneyimini, bölgesel konum avantajıyla birleştirerek Fintech ekosistemine daha fazla yoğunlaşırsa, bu alanda bölgesel bir güç haline gelmemesi için hiçbir neden göremiyorum."

YILDA YÜZDE 14 BÜYÜME HEDEFİ
Türkiye'de Fintech yatırımlarının miktarı 2016'da bir önceki yıla göre yüzde 175 büyüyerek 29 milyon dolara ulaştı. Şu an yaklaşık 15 milyar dolar büyüklüğe sahip Türkiye Fintech sektörünün, yılda ortalama yüzde 14'lük bir büyüme ile gelişmesini sürdüreceği ön görülüyor. Deloitte, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Fintech İstanbul iş birliği ile yayınlanan "Türkiye Fintech Ekosistemi" raporuna göre, girişim sermayeleri ve melek yatırım ağları, son 4 yılda ülkedeki Fintech girişimlerine toplam 53.2 milyon dolarlık yatırım yaptı. Türkiye'de Fintech pazarı, 200'ün üzerinde şirketle halihazırda yaklaşık 15 milyar dolar büyüklüğe sahip. Raporda, "Söz konusu hızlı büyüme ve gelişime rağmen, Türkiye'de nispeten yeni olan finansal teknolojiler alanı henüz yeterli büyüklüğüne ulaşmadı. Bu durum bir yandan Fintech alanındaki yüksek potansiyele de işaret ediyor" değerlendirmesi yapıldı. Raporda yenilikçilik, müşterilere yakınlık, inovasyon, uzmanlık, regülasyonlar, devlet teşvikleri ve yabancı sermayeli girişimler gibi Fintech pazarının büyümesinde etkili olan faktörler konusunda ülkenin gelişmekte olan bir ekonomi için olumlu ve umut veren bir görünüm sergilediği ifade ediliyor.
BİZE ULAŞIN