Zahit Alüminyum’dan yerli güneş paneli

Alüminyum panel konstrüksiyonları üretimine giren Zahit Alüminyum’un patronu Balbay, “Türkiye’de Solarif sigorta belgesine sahip ilk yerli panel üreticisiyiz” dedi

Zahit Alüminyum’dan yerli güneş paneli
Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan 65 bin metrekaresi kapalı, toplam 100 bin metrekare alanda kurulu iki ayrı fabrikada 700 çalışanla faaliyet gösteren Zahit Alüminyum, sektördeki tecrübesini 4 BB yüksek hücre verimliliğine sahip güneş paneli üretimi ile yenilenebilir enerji sektörüne de aktardı. Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren güneş paneli ve alüminyum panel konstrüksiyonları üretimiyle enerji sektörüne katkı sunmayı hedefleyen şirket, Solarfield markalı yerli üretim güneş modülleri ile pazarda dikkat çekmeyi başardı. Zahit Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Zahit Balbay, 65 MW üretim kapasitesine sahip, üretim tesislerinin Kiwa belgelendirme firmasının denetimlerinden başarı ile geçtiğini, ardından Hollanda merkezli uluslararası Solarif fotovoltaik panel sigorta firması tarafından Solarif sigorta belgesi ile tescillendiğini söyledi. Zahit Alüminyum'un Türkiye'de Solarif sigorta belgesine sahip ilk ve tek yerli panel üreticisi olduğunu belirten Balbay, "Ayrıca hücre verimliliğine odaklandık. 5 BB yüksek verimli hücre ile modül üretimi konusunda fizibilite çalışmaları yaptık" dedi.

GELECEĞİN ENERJİSİ
Gelişen dünyada nüfusla birlikte enerji ihtiyacının arttığına da dikkat çeken Balbay, fosil yakıt rezervleri hızla tükenirken yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının dünyanın geleceği bakımından büyük önem taşıdığını söyledi. Dünyanın enerji ihtiyacının önemli bir bölümünün fosil yakıttan karşılandığını ifade eden Balbay, "Rezervleri hızla tükenen fosil yakıt yakın zamanda dünyanın enerji ihtiyacını karşılayamayacak düzeye gelecek. Ayrıca çevreye verdiği zarar da dikkate alınacak olursa dünyanın geleceği için hem çevreci hem de daha ucuz olan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının ne kadar büyük bir önem arz ettiği daha net anlaşılabilmektedir" diye konuştu.

POTANSİYELİMİZ UYGUN
Türkiye'nin gerek coğrafi konumu, gerekse potansiyeli bakımından güneş enerjisi üretimi konusunda dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldığını ancak, mevcut potansiyelin yeterince kullanılamadığını ifade eden Balbay, şöyle devam etti: "Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası (GEPA) verilerine göre, Türkiye'nin yıllık toplam güneşlenme süresi 2 bin 737 saat. Bunu güne böldüğümüzde toplam 7.5 saat güneş alan bir ülkeyiz. Güneş enerjisi konusunda bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve sektördeki açığın hızlı bir şekilde kapatılması gerektiğini düşüncesiyle en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisi alanında üretime yöneldik. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da geleceğe yönelik yatırımlarımızı sürdürüyoruz."
BİZE ULAŞIN