Vergi artırımı için vatandaş ikna edilmeli

Vergi artırımı için vatandaş ikna edilmeli

Vatandaşın ikna edilmesi şartıyla vergi artışı yapılabileceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ben yaptım’ anlayışına her konuda olduğu gibi ekonomi politikalarında da yer yoktur” dedi

Faizlerdeki düşüşün hâlâ istenen noktada olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Eğer faizlerde düşüşü sağlayamazsak, bunu başaramazsak, bilesiniz ki birçok musibet bizi beklemektedir" dedi. AK Parti'nin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyunda tartışılan vergi artışlarına da değinerek, "İcap ettiğinde vergi artışı yapılmaz mı? Elbette yapılır ama bir şartla. Ortaya çıkan yükü doğru hesaplayarak, millete bunu en baştan izah etmemiz, insanları yapacakları fedakârlıkla elde edilen kaynağı nereye kullanacağımıza ikna etmemiz şartı ile tabii ki bunu yapabiliriz. Aksi takdirde, 'ben yaptım' anlayışına her konuda olduğu gibi ekonomi politikalarında da yer yoktur" dedi.

"Elde edilen kaynağı nereye kullanacağımıza ikna etmek şartıyla bunu yapabiliriz"

% 20 FAİZDE YATIRIM OLMAZ
Kredi Garanti Fonu gibi uygulamalarla kredi akışının hızlandırıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizlerin düşmesi gerektiğine işaret etti. Erdoğan, "Şu anda piyasa faizlerinin yüzde 20'yi yakaladığı bir dönemdeyiz. Piyasa faizinin yüzde 20 olduğu bir ülkede yatırımcı, yatırım yapabilir mi, istihdam artabilir mi, artmaz. Ondan sonra lanetle de karşı karşıya kalırız. Birçok sefil ailelerle karşı karşıya kalırız. Biz faizci akıllarla, faiz lobilerinin yaklaşımlarıyla adım atamayız, eğer onlarla adım atarsak sadece onları ihya ederiz. Buna dikkat etmemiz lazım" dedi.ENFLASYONUN NEDENİ FAİZ
Merkez Bankası'nın ve ilgili diğer kurumların kararlı politikalarıyla Türk Lirası'ndaki değer kaybının durduğunu bildiren Cumhurbaşkanı sözlerini şöyle sürdürdü: "Enflasyonda hâlâ düşüşü sağlayamıyoruz. Niye? Yüksek faiz sebebiyle. Bu benim iddiam. Yüksek faiz asla enflasyonu aşağı çekmeyecektir. Hep onun önündeki en önemli engeldir. Bunun bir defa kararını öyle veya böyle vermemiz lazım. Çünkü doğru orantılıdır. Faiz düşerse enflasyon düşer. Faiz yüksek olursa aynen o da yüksek olur. Ama şu andaki anlayış ne? Ters orantılıdır. Hayır, ters orantılı değil, işte bunu gördük. Göreve geldiğimizde faiz yüzde 63'tü, bunu aşağı çekmeye başladık ve enflasyon yüzde 30 civarındaydı. Ne zaman ki faizi 4.6'ya çektik, enflasyon tek haneli rakamda ciddi bir düşüş ortaya koydu." Cumhurbaşkanı Erdoğan, yastık altındaki tasarruflarla ilgili çağrıda bulunarak, "Vatandaşlarımızı yastık altındaki altınlarını değerlendirerek, hem kendine hem ülkemizin büyümesine, katkı sağlamaya davet ediyorum" diye konuştu.

BÜYÜME SAYILARDAN İBARET KALMAMALI
Erdoğan, büyümenin sayılardan ibaret kalmaması ve toplumsal huzuru desteklemesi için istihdama yansımasının şart olduğunu belirterek, "İstihdam hedeflerimizi daha yüksek tutmalıyız. İstihdam sadece iş bulmak ve para kazanmak değildir. Her yeni istihdam daha huzurlu bireyler, daha huzurlu aileler ve daha huzurlu toplum, ülke anlamına geliyor" dedi.

VARLIK FONU İSTENEN KAPASİTEYE ULAŞAMADI
Fonu'nun, Türkiye'nin içeride ve dışarıda ihtiyaç duyduğu yatırımların katalizörü olacağını ümit ettiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ancak fonun henüz böyle bir kapasiteye kavuşmadığı da bir gerçek. Bunu da en kısa sürede aşarak Varlık Fonu'nu büyüme için ihtiyaç duyacağımız yatırımların en önemli destek unsuru haline getireceğimize inanıyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN