Yatırımcıyı canından bezdirmemek gerekir

Yatırımcıyı canından bezdirmemek gerekir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yatırım ortamının iyileştirilmesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu almada süreyi kısalttıklarını belirterek, "Yatırımcıyı canından bezdirmemek gerekir" dedi. ÇED raporlarının onay için bazı kurumlara sunulduğuna, süre sınırlaması bulunmadığı için bunların aylarca, hatta yıllarca bekletildiğine dikkat çeken Özhaseki, "Yapılan düzenlemeler ile kurumlar 30 günde cevap vermezse görüşlerinin olumlu olduğu kabul edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da görüşünü iki ay içinde bildirecek" dedi.

300'DEN FAZLA KURULUŞ VAR
Bu düzenlemelerin yatırım ortamının iyileştirilmesi için yapıldığının altını çizen Özhaseki, şöyle devam etti: "Bizde ÇED raporu vermek üzere 300'den fazla kurum yetkilendirilmiş durumda. İnsanlar gidiyor, maden ocağı, HES, otel ya da başka bir şey yapacak ÇED raporu almak zorunda. Adamları canından bezdirmemek lazım. Süre uzadığında 'Hızımızı kesiyor, tüm iştahımız gidiyor, perişan oluyoruz' diyorlardı."

VİCDANIMI SIZLATACAK İMZAM YOK
Özhaseki, çevreye aykırı bir durum görmeleri halinde trilyonlarca liralık yatırımlar için bile 'hayır' dediklerine dikkat çekerek, "Bugüne kadar benim vicdanımı sızlatan hiçbir şeye imza atmadım. Çok net söylüyorum" diye konuştu. Özhaseki, yatırım ortamının iyileştirilmesi için tapu işlemleri ile ilgili de bazı kolaylıklar getireceklerini, Başbakan Binali Yıldırım'ın önümüzdeki günlerde bunu açıklayacağını söyledi.
BİZE ULAŞIN