İngiliz, Rus ve Ukraynalılar 'Bodrum' dedi!

Geçtiğimiz yıl olağanüstü bir dönemden geçen Türkiye, bu yaşanan olaylar nedeniyle ağır bir yara aldı. Ekonomiyi besleyen can damarlarından biri olan turizm de bu olaylardan en çok etkilenen sektör oldu. Rusya’dan gelen turist bir ada bıçak gibi kesilirken, Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında da önemli bir azalma kaydedildi. Ancak 1 yıl gibi çok kısa bir sürede hızla toparlanmayı başaran turizm sektöründe bu yılın ilk 8 ayında olumlu sinyaller geldi

İngiliz, Rus ve Ukraynalılar 'Bodrum' dedi!

Bodrum-Milas Havalimanı dış hatlardan giriş yapan yabancı turist sayısı yılın ilk sekiz ayında geçen yılın aynı dönemine göre 5 bin artarak 367 bine ulaştı. Dalaman Havalimanı'ndan girişler ise 165 binlik artışla 855 bine ulaştı. Bodrum limanlarından giriş ise 30 bine yakın artışla 204 bin olarak gerçekleşti. Bodrum'a iki havalimanı ve limanlardan giriş yapan turist sayısı 2016'nın aynı dönemine göre ilk sekiz ayda 200 bin arttı. Bodrum'a milliyetlerine göre en fazla turist girişi 552 bin ile İngiltere'den oldu. İngiltere'yi 231 bin ile Rusya, 109 bin ile Ukrayna izledi. İlk 8 ayda Bodrum'a giriş yapan toplam turist sayısı 1,5 milyonu aştı.

100 TURİSTTEN 14'Ü LİMAN YOLUYLA GELDİ

Bodrum'a gelen uristlerin 204 bini limanlardan giriş yaptı. Toplam rakam göz önüne alındığında her 100 turistten 14'ünün limanlardan Bodrum'a giriş yaptığı görülüyor.

RUSYA'DAN GELEN TURİST SAYISINDA 'PATLAMA' YAŞANDI

2017 yılı Ocak- Ağustos döneminde Milas- Bodrum Havalimanına Rusya'dan gelen turist sayısında adeta patlama yaşandı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Rusya'dan gelen turist sayısı 1.263 iken bu yıl 49 bini aştı. Polonya'dan gelen turist sayısı da 18 binden 26 bine çıktı.

BİZE ULAŞIN