Klima seçimi ve bakımında 5 püf nokta

Klima seçimi ve bakımında 5 püf nokta
Mekana uygun doğru klima nasıl seçilmeli? Enerji tasarrufu için hangi teknolojiye sahip klimalar tercih edilmeli? Klima bakımında nelere dikkat edilmeli gibi konulara yanıt arayanlar için Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri Genel Müdürü Yenal Altaç, klima seçimi ve bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken 5 temel püf noktaya değindi. Doğru klima seçimi ve zamanında bakım tasarruf ve konfor sağladığını belirten Altaç, püf noktaları şöyle sıraladı:
1 Mekana uygun kapasiteyi belirlemek gerekiyor
Yeni bir klima seçerken öncelikle mekânın soğutma ve ısıtma ihtiyacının tayin edilmesi gerekiyor. Klimanın modelinin ve kapasitesinin, mekânın büyüklüğüne, ısı kayıplarının boyutuna ve diğer bazı değişkenlere göre belirlenmesi hem konfor hem de enerji tasarrufu açısından fayda sağlıyor.
2 İleri teknolojiler tasarrufa katkıda bulunuyor
Yaşanılan bölgenin iklim şartlarına uygun, yüksek enerji verimliliğine sahip klimaları seçerek hem maksimum verim elde etmek hem de enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Klimaların verimini artıran yeni destek teknolojileri içeren cihazları tercih etmek gerekiyor.
3 Gelişmiş filtre sistemleri sağlık için önemli
Temiz hava insanlar için sağlıklı alanlar oluşturulmasında önemli bir rol oynuyor. En yeni teknolojilerle geliştirilmiş filtreler bakteri, virüs, toz ve alerjenlerden arınmış sağlıklı ortamları mümkün kılıyor. Gelişmiş filtre sistemleri, alerjik reaksiyonları da önlemeye yardımcı oluyor.
4 Yılda iki kez bakım avantaj sağlıyor
Klimaların uzun yıllar performansını koruyarak çalışmasını desteklemek için periyodik olarak yılda iki kez bakım yapılması avantaj sağlıyor. Filtrenin temizliği kadar değiştirilme periyodunun takibi de önemli. Eğer klimanız hava temizleme filtresi ya da anti alerjik enzim filtresine sahipse, bu filtrelerin düzenli olarak bakımının yapılmış olması ve değiştirilmesi gerekiyor.
5 Klima keşfini işin uzmanına bırakın!
Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri tarafından geliştirilen "Keşfetteam" ekibi, termal görüntüleme yaparak, öncelikle keşif yapılan ortamdaki yalıtım sorunlarını, ısı köprülerini, dış duvarlardaki ve kapılardaki ısı kaçak noktalarını tespit ediyor. Kullanıcıları seçilen klimalardan tam verim alabilmek için yapılması gerekenler konusunda yönlendiriyor ve mekâna uygun klimayı belirliyor.
BİZE ULAŞIN