Sanayici standart arenasında yok

Sanayici, ihraç ürünlerinin standartlarının belirlendiği uluslararası komite toplantılarına katılmıyor. TSE Başkanı Korkmaz, “Teknik komitelere katılım ihracatı artırıyor. Ancak bizde ilgi son derece az” dedi

Sanayici standart arenasında yok
Türkiye, 2023 hedefine ulaşmak için seferberlik ilan ederken, sanayici ve ihracatçı Uluslararası Standartlar Organizasyonu'nun (International Organization for Standardization), üretim şartlarının belirlendiği toplantılara rakip ülkeler kadar ilgi göstermiyor. Bir malın nasıl üretileceği, hangi malzemelerin kullanılacağı ya da boyutlarının ne olacağına dair kriterlerin belirlendiği ve toplantıya gelenlerin kendi gerçekleri doğrultusunda karar aldırabildikleri 'Teknik komite' toplantıları Türk sanayiciler olmadan yapılıyor. Standartla ilgili teknik toplantılara katılım az olduğu için de aslan payını buraya gelen ülkeler alıyor.

DESTEK YETERLİ DEĞİL
Türk sanayicisinin bu tür üretimle ilgili kuralların belirlendiği toplantılara ilgisinin az olduğunu belirten TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, "Yıllık 3 milyon TL'lik üyelik ücreti ödeyerek Türk sanayisinin küresel standardizasyon sistemi içerisinde tam söz sahibi olmasını amaç edinmiş TSE, ne yazık ki bugüne kadar yaptığı çalışmalarda sanayicilerimizden yeterli desteği göremedi" dedi. Türkiye'de birçok sanayicinin henüz yeterince farkına varamadığı ancak gelişmiş ülkelerin çıkarlarına uygun bir şekilde çok iyi kullandıkları standartların, stratejik olarak güçlü bir araç olarak kullanıldığının altını çizen Korkmaz, "Teknik komitelerdeki uzman sayısı bin 15 kişi. Ülke nüfusumuza oranla söz konusu bu rakam çok düşük kalıyor" diye konuştu. Batılı şirketlerin katılımları Türkiye'nin çok üzerinde gerçekleşiyor. Almanya'nın bu toplantılara katılan uzman sayısı 32 bin 199, İngiltere'nin 11 bin 326, Fransa'nın 22 bin, 17 milyon nüfusu olan Hollanda'nın 4 bin 865, 10 milyon nüfusu olan İsveç'in 4 bin 405 ve 80 milyonluk Türkiye'nin ise bin 800 kişi.

?TEŞVİK İÇİN TOBB'LA GÖRÜŞME YAPILIYOR
Sebahittin Korkmaz, "TOBB ile çalışma başlattık. Önümüzdeki yıllarda sanayicilerimizin milli teknik komite çalışmalarına katılım oranlarını daha yüksek seviyelere çıkaracağız" dedi. TSE Başkanı Korkmaz, Türk sanayicilerinin bu yabancı standart kuruluşlarının teknik komite başkanlık ve sekretaryası gibi daha etkin pozisyonlarda da yer alabilmesi için çalışma başlattıklarını sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN