Gana’da yatırımcı için büyük fırsat

Gana’da yatırımcı için büyük fırsat

Gana’da düzenlenen World Tourism Forum’un açılışında konuşan Gana Devlet Başkan Yardımcısı Mahamudi Bawum, Gana’da turizm açısından büyük fırsatlar olduğunu belirtti. Ülkede turizmde büyüme oranı ise yüzde 5’in üzerinde

Antalya, Moskova ve İstanbul'da düzenlenen World Tourism Forum'un (WTF) dördüncü etkinliği dün Afrika Gana'nın başkenti Akra'da gerçekleşti. Programın açılışında konuşan Gana Devlet Başkan Yardımcısı Mahamudi Bawum, Gana'yı ziyaret etmek isteyen turistlerin konuksever, güvenli ve politik açıdan istikrarlı bir ülkeye gelmeleri için çalıştıklarını söyledi.
Bawum, "Burada konuşulacak konular Afrika'nın geleceği için de önemli" dedi. Gana turizmiyle ilgili bilgiler veren Gana ekonomisinin büyümesinde turizmin payının yüzde 3 olduğunu kaydetti. Gana Turizm Bakanı Catherine Afeku ise turizmin Afrika'da gelişmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Önümüzdeki 10 yılda Gana turizminin yüzde 5.1 oranında büyümesinin beklendiğini anlatan Afeku, ülkenin Türk yatırımcılar için büyük fırsatlar barındırdığını belirtti. Turizmin Afrika'nın gelişmesi için çok önemli olduğunu anlatan Afeku, "Gana'nın kültürü, demokrasisi, insan hakları, insanlarının sıcaklığı, tarihi mirası bu ülkeyi Batı Afrika'da mükemmel bir destinasyon haline getiriyor" ifadelerini kullandı.
World Tourism Forum Yönetim Kurulu Başkanı Bulut Bağcı ise yaptığı konuşmada Gana'nın bulunduğu bölge itibarıyla çok önemli bir konumda olduğunu belirterek, "Forum, Akra'dan önce Rusya, İngiltere, Türkiye gibi ülkelerde oldu. Gana ise Afrika kıtasındaki ilk ülkemiz. Gana ekonomik ve politik olarak gelişmiş bir ülke. Demokratik olması Gana'yı Afrika'nın yıldızı yapıyor" dedi.

400'ÜN ÜSTÜNDE KATILIMCI YER ALDI
Dünya turizmine yön veren isimlerin buluştuğu 'World Tourism Forum/Africa Summit' etkinliğinde Afrika ülkelerinin turizm otoritelerinin başkanları, otelciler, tur operatörleri, seyahat acentaları ve turizm yatırım şirketlerinin üst düzey yöneticileri olmak üzere 400'ün üzerinde katılımcı yer aldı.

4 MİLYON İLAVE İSTİHDAM SAĞLAR
Gana Turizm Otoritesi CEO'su Akwasi Agyeman de turizm sektörünün Afrika kıtasında 4 milyon ilave istihdam sağlayabileceğini kaydetti. Afrika'da birçok otel zincirinin yatırım yapmaya hazır olduğunu aktaran Agyeman, "Afrika, Asya ve Güney Amerika rekabet halinde" dedi.
BİZE ULAŞIN