Hedefimiz hızla şubeleşmek

Vakıf Katılım, şubeleşme atağına kalktı. İlk yıl 30 şube açan Vakıf Katılım, bu yıl sayıyı 49’a çıkardı. Şirket, reel sektöre de 7.6 milyarlık fon kullandırdı

Hedefimiz hızla şubeleşmek
Türkiye'nin en genç katılım bankası olan Vakıf Katılım, ekonomiye katkı sağlamak için 'son hızla' büyümeyi kararlaştırdı. Hızla şubeleşerek, mümkün olduğu kadar fazla sayıda müşteriye ulaşmayı hedefleyen şirket, 2016'da 30 şubelik hedefine ulaştı. Bu yıl ise ağustos ayı itibarıyla şube sayısını 49'a çıkardı. Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, Vakıf Katılım'ın Şubat 2016'da hizmet vermeye başladığını belirterek, "Yeni bir katılım bankası olarak ilk etapta hızla şubeleşmek ve olabildiğince çok müşteriye temas etmek için çalışıyoruz. Kuruluşumuzun birinci yılı dolmadan 30 şube hedefimizi yakaladık. Strateji ve hedefler kapsamında şubeleşme çalışmalarına bu yıl da ağırlık vererek ağustos ayı başında 49 şube sayısına ulaştık. Yıl sonuna kadar şubeleşme stratejimiz çerçevesinde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kurulduğumuz günden bugüne sürekli büyüyerek ilerliyoruz. 2017 yılının ilk yarısında toplam 49.74 milyon TL net kâr elde ederek başarılı bir performans sergiledik. Aktif büyüklükte 2016 yıl sonuna göre yüzde 79'luk bir büyüme göstererek 8.4 milyar TL'ye ulaştık. Vakıf Katılım olarak 6.62 milyar TL fon toplarken, reel sektöre 7.6 milyar TL finansman desteği sağladık. Aynı dönemde öz kaynaklarımız 923.54 milyon TL olarak gerçekleşirken, sermaye yeterlilik oranımız ise yasal yükümlülük seviyesinin üzerinde yüzde 16.89 olarak kaydedildi" dedi.

HEDEF KOBİ
Ağırlıklı olarak KOBİ'lerle çalıştıklarını söyleyen Göktaş, ana amaçlarının ise standart hizmetlerin yanı sıra ihtiyaçlarına uygun yeni çözüm ve ürünleri geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Göktaş, şöyle konuştu: "Yatırım ve proje finansmanı konusunda, kâr-zarar ortaklıkları ve şirketlerin finansal ihtiyaçlarına yönelik çıkarmayı planladığımız sermaye piyasası ürünleri ile etkin rol almayı, bunun yanı sıra bireysel segmentlerde ürün ve hizmetlerimizi çeşitlendirmeyi planlıyoruz. Özellikle ödeme sistemleri ve dijital bankacılık alanında yapacağımız çalışmalarla sektörün büyümesine de destek verecek projeler için çalışmalarımız da devam ediyor."

FONLAR YÜZDE 88 BÜYÜDÜ
Vakıf Katılım'ın kullandırılan fonlarda yüzde 88 büyüyerek 7.5 milyar TL'ye ulaştığını söyleyen Göktaş, "Vakıf Katılım 2017'nin ilk yarısındaki büyümenin yüzde 40'ı KOBİ kredilerinden sağlandı. Gayrinakdi tarafı da dâhil ettiğimizde 4 milyon KOBİ müşterisinin olduğu bir sektörde daha da fazla büyümek istediğimizi ifade etmeliyiz. Nitelikli ve sürdürülebilir bir büyüme için KOBİ'lerin destekçisi olmaya devam edeceğiz. Altyapı, ürün ve hizmetlerimizi ise bu heyecanımızın üzerine bina ederek, ülkemizin ilk 10 ekonomi arasında yer alma hedefi için KOBİ'lerimize desteğimizi artırarak sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN