Yaz saati uygulaması aydınlık süresini artırıyor

Yaz saati uygulaması aydınlık süresini artırıyor

  • Ekonomi
  • Çarşamba 11.10.2017

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaz saati uygulamasının etkilerinin yakından izlendiğini, bu aşamada saat uygulamasının yeniden değiştirilmesine yönelik alınmış herhangi bir karar veya bu yönde yapılan herhangi bir hazırlık bulunmadığını belirtti.

Albayrak yaz saatiyle ilgili 81 il için çalışma yapıldığını ve uygulamanın toplam aydınlık süresini artırdığının tespit edildiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, yaz saati uygulamasına ilişkin yazılı soru önergesini yanıtlayan Bakan Albayrak, yaz saatinin tüm yıl boyunca uygulanmasıyla akşam mesai ve okul çıkışlarına denk gelen karanlık zaman diliminin azaltıldığını, ancak oluşan karanlığın, batı illerinde sabah saatlerini kısmen etkilediğini ifade etti.

Albayrak, "Kış saati uygulamasının yapıldığı geçtiğimiz yıllarda öğrenciler karanlıkta yola çıkmakta, ayrıca 16.00 ve sonrasında karanlıkta dönmekte idi. Yaz saati uygulaması ile çocukların karanlıkta yolculuk etmesi en azından akşam saatlerinde engellendi" dedi.

BİZE ULAŞIN