İklimlendirme ekonomiye enerji kattı

İklimlendirme ekonomiye enerji kattı

İklimlendirme sektörü rekor büyüme oranlarıyla yoluna devam ediyor. 4 milyar dolarlık ihracat yapan sektör, 2017’nin ilk 9 ayında yüzde 8 büyüdü

  • Ekonomi
  • Perşembe 12.10.2017
Türkiye ekonomisinin son yıllardaki en dinamik sektörlerinden biri haline gelen iklimlendirme rekor büyümelerle yoluna devam ediyor. Yıllık ortalama 4 milyar dolarlık ihracat yapan sektör, 2017'inin ilk 9 ayında imalat bazında yüzde 8 büyüme oranlarına ulaştı. Sektörün, yılsonuna kadar bu büyümeyi yüzde 10'a taşıması bekleniyor. Türkiye ekonomisinde yaşanan canlılığın etkisiyle 2018'e de hızlı giriş yapmaya hazırlanan iklimlendirme dünyası son ekonomik verilerde de kendini göstermeyi başardı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.2 arttı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre arındırılmamış sanayi üretim endeksinde, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.8 artış kaydedildi. Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine bakıldığında ise madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.7 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5.6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7.3 artış gösterdi.

12 MİLYARLIK İHRACAT
Sektörün sahip olduğu eğitimli iş gücü, Ar-Ge yeteneği ve örgütlenme yapısıyla her geçen yıl gelişimini artırıyor. Öte yandan sektörde 2 bine yakın ihracatçı bulunuyor ve yabancı yatırımcının yoğun olarak faaliyet gösterdiği sektörlerden biri olarak ön plana çıkıyor.

KURULAN ŞİRKET SAYISI DA ARTIYOR
Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımında 42 şirket, madencilik ve taş ocakçılığında ise 46 şirket faaliyete geçti. Kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımında 16, madencilik ve taş ocakçılığında 7 olarak gerçekleşti. Böylece ağustosta enerji ve madencilik alanında toplam 111 şirket ve gerçek kişi ticari işletme faaliyete girdi. Söz konusu alanlarda temmuzda 102 şirket ve gerçek ticari işletmesi kurulmuştu. Türkiye'de ağustosta söz konusu sektörlerde 61 şirket ve gerçek kişi ticari işletme kapandı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe 50 şirket, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe ise 8 şirket faaliyetlerine son verdi. Kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımında 2, madencilik ve taş ocakçılığında 1 olarak gerçekleşti.
BİZE ULAŞIN