TürkAkım’dan ilk gaz 2019’da

Rusya’dan Türkiye’ye 15.75 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak TürkAkım’dan ilk gaz 2019’da gelecek. Türkiye’den Avrupa’ya dağıtımın yapılması konusunda ise pazarlıklar sürüyor

TürkAkım’dan ilk gaz 2019’da
Rusya'dan Türkiye'ye yılda 15.75 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak TürkAkım projesi kapsamında ilk gaz 2019'da gelecek. Rusya'nın Anapa kıyısından çıkarak Türkiye'de Kıyıköy'e uzanacak 940 kilometrelik ilk hattın 207 kilometresi tamamlandı. Avrupa'ya gaz taşıyacak ikinci hattın rotası konusunda ise müzakereler sürüyor. Türkiye'den Avrupa'ya Yunanistan veya Bulgaristan üzerinden gaz tedariki sağlanacak olan aynı boyuttaki ikinci hattın Rusya tarafındaki 224 kilometrelik kısmı da bitmiş durumda.

AVRUPA İÇİN ORTAK ŞİRKET
Projenin deniz kısmını Gazprom'un iştiraki South Stream şirketi inşa ederken, Türkiye sonrasında Avrupa'ya uzanacak kısmı ise BOTAŞ ve Gazprom'un ortaklaşa kuracağı bir şirket inşa edecek. TürkAkım Sözcüsü Sander van Rootselaar, Batı Hattı projesinin transit sözleşm elerinin 2019'da sonlanması sonrasında projenin daha kritik bir öneme sahip olacağını belirterek, "Bu proje milyar euroluk bir bütün olacak. Biz sadece deniz kısmından sorumluyuz, Türkiye tarafında BOTAŞ ve Avrupa kısmında da BOTAŞ-Gazprom ortaklığında kurulacak şirket bu yatırımları yapacak" dedi. BOTAŞ- Gazprom ortaklığında kurulacak şirketin yapacağı Avrupa kısmının rotası için ise müzakereler sürüyor. Gazprom'un yürüttüğü müzakereler kapsamında projenin Bulgaristan üzerinden Sırbistan ve Macaristan'a ilerlemesi, Yunanistan üzerinden İtalya'ya ilerlemesi veya hattın hem Bulgaristan hem Yunanistan'dan Avrupa'ya girişi değerlendiriliyor.


Her biri 12 metre uzunluğunda, 9 ton ağırlığında olan borular, Pioneering Spirit gemisinin kıç kısmında yer alan stinger ile deniz tabanına indiriliyor.

'GÜNEY AKIM'DAN DERS ÇIKARDIK'
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Brüksel'in gerekli garantileri vermesi halinde Rusya'nın TürkAkım doğalgaz boru hattını diğer AB ülkelerine uzatmaya hazır olduğunu söyledi. Lavrov, "TürkAkım'ın ikinci kolunun AB topraklarına uzanması, Güney ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinin giderek artan talebini karşılayabilir. Çok sayıda AB ülkesinin buna büyük ilgi gösterdiğini görüyoruz ve biz buna hazırız" dedi. Ancak Güney Akım'da yaşanan olumsuz gelişmelerle tecrübe kazandıklarını kaydeden Lavrov, bu nedenle TürkAkım'ı AB ülkelerine uzatma çalışmalarına Brüksel'den garanti aldıktan sonra başlayacaklarını vurguladı.
BİZE ULAŞIN