Reel sektörün risk haritası çıkarılıyor

Enflasyon Raporu’nu açıklayan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, kurumsal firmaların döviz risklerini takip ettiklerini ve risk haritasını ortaya çıkaracaklarını söyledi. Merkez Bankası bu yılki enflasyon tahminini ise 1.1 puan yükseltti

Reel sektörün risk haritası çıkarılıyor
Merkez Bankası, temmuz sonu itibarıyla uzun vadeli açık pozisyonu 211.3 milyar dolara ulaşan reel sektörü kur riskini belirleyip gerekli önlemleri almak için çalışmalarını hızlandırdı. Bu yılın dördüncü Enflasyon Raporu'nun tanıtımında konuşan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, kurumsal firmaların döviz risklerini, bunların yönetiminde kullanılan araçlarları ve gelirlerini yakından takip ettiklerini söyledi.

TEDBİR VE TE ŞVİK GELEBİLİR
Bir yasal düzenlemenin söz konusu olduğunu hatırlatan Çetinkaya, "Bu biraz daha yakın zamanlı ve özellikle bağımsız denetimden geçmiş veriler elde etmemizi sağlayacak. Özellikle kurumsal firmaların taşıdıkları döviz riskinin çerçevesini ve kullandıkları araçları anlamaya çalışıyoruz. Bu bir yandan da risk haritasının ortaya çıkarılması. Burada belli tespitlerimiz var. Biraz daha da derinleşecek. Bu aslında Finansal İstikrar Komitesi'nin bir projesi. Akabinde de risk yönetimi açısından firmaları destekleyebilecek, ürünlere erişimi kolaylaştırabilecek. Özellikle risk yönetim araçlarıyla ilgili piyasaların derinleşmesini sağlayabilecek tedbirler, teşvikler söz konusu olabilirse bunu Finansal İstikrar Komitesi çerçevesinde biz paylaşıyor olacağız" dedi.

TAHMİN YÜKSELDİ
2017 yıl sonu enflasyon tahminini temmuz Enflasyon Raporu'na göre 1.1 artırarak yüzde 9.8'e, 2018 tahminini ise 0.6 puan artırarak yüzde 7'ye çıkardıklarını ifade eden Çetinkaya, enflasyonun 2019 sonunda yüzde 6'ya geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngördüklerini kaydetti. Başkan Çetinkaya, enflasyonda düşüş sürecinin aralıkta başlamasını beklediklerini söyledi. Murat Çetinkaya, "Enflasyon trendinde ikna edici bir düşüş sağlanana kadar da mevcut parasal duruşun korunması söz konusu olacak" diye konuştu.

KARARLI VE UZUN SOLUKLU MÜCADELE
Murat Çetinkaya'nın açıklamalarını değerlendiren Ziraat Bankası Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, Merkez Bankası'nın, enflasyonun belini bir daha doğrulmayacak şekilde bükmek için bir fırsat yakaladığına dikkat çekerek, "Merkez Bankası, eline geçen fırsatı kaçırmak istemiyor. Bu nedenle enflasyona karşı 'daha kararlı ve daha uzun soluklu' bir mücadeleden yana. Enflasyondaki düşüş kalıcı hale gelinceye kadar sıkı para politikası uygulanacak" dedi.
BİZE ULAŞIN