Türk Lirası Ekim'i

15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana yerlilerin en çok döviz bozduğu ay geride bıraktığımız ekim ayı oldu.

Türk Lirası Ekim'i

Ekim ayı darbe girişiminin yaşandığı Temmuz 2016'dan bu yana yerlilerin en çok döviz bozduğu ay oldu.

Merkez Bankası'nın verilerine göre Ekim ayında yerli tasarruf sahiplerinin döviz mevduatlarında 5,6 milyar dolarlık bir gerileme görüldü. Aynı zamanda bu ay, yerlilerin tüm haftalarda döviz bozduğu ay olarak dikkat çekti.

15 Temmuz'da gerçekleşen darbe girişiminin ardından, dolar kurunun hızlı yükselmesiyle yerli tasarruf sahiplerinin döviz mevduatlarında hızlı bir gerileme görülmüştü. Darbe girişiminin yaşandığı 2016 Temmuz'unda yerlilerin döviz mevduatları 9,7 milyar dolar azalmıştı.

Sonrasında Türkiye boz doları kampanyasıyla da dolarizasyonun hızlanmasına karşı bir hamle yapmıştı.Fakat bu yılın Ekim ayında görüldüğü kadar döviz mevduatlarında büyük bir gerileme kaydedilmemişti.

Dolar kurunun rekor kırdığı 2017 Ocak ayında bile yerlilerin döviz mevduatlarında böyle bir azalma olmamıştı. Ocak ayında dolar/TL 3,94 ile tarihi rekor seviyeye çıkarken, o ay yerlilerin döviz mevduatlarındaki gerileme yaklaşık 2,5 milyar dolar olmuştu.

Ekim ayında yerlilerin döviz mevduatlarından vazgeçmesinde dolar kurunun hızlı yükselmesi önemli rol oynadı. Ekim ayı başında 3,55 seviyesinde olan dolar/TL kuru, Türkiye'yi negatif ayrıştıran haber akışı ve jeopolitik gelişmelerin etkisiyle ay içerisinde 3,85 seviyelerine kadar yükselmişti

BİZE ULAŞIN