Bir haftada 700 yabancı alıcı geldi

TİM tarafından düzenlenen İhracat Haftası’nda 66 ülkeden 700 şirketin alım heyetleri, 5 bin Türk şirketiyle buluştu. Etkinliğe 30 ülkenin STK başkanıda katıldı

Bir haftada 700 yabancı alıcı geldi
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) düzenlediği İhracat Haftası sırasında gerçekleşen oturumlar ve panellerle eş zamanlı olarak 66 ülkeden 700 şirketin alım heyetleri, Türk şirketleriyle ikili iş görüşmeleri yaptı. İkili iş görüşmeleri için kayıt yaptıran Türk şirketi sayısı da 5 bini buldu. Aralarında Rusya, İsrail, Gana, Kolombiya, Irak, Malezya, Peru, Tayland, Romanya gibi ülkelerden katılımcıların bulunduğu alım heyetlerinden talep edenler İstanbul'da İkitelli ve Kocaeli'nde Gebze Organize Sanayi Bölgeleri ile Bursa'da tesis ziyaretleri gerçekleştirdi. İş görüşmeleri kapsamında İsrailli bir firmadan gelen özel talep üzerine Türk otomotiv, seracılık, demir-çelik ürünleri, medikal gıdalar, hububat ve şekerleme sektörlerinden önemli tedarikçi şirketler firmayla bire bir görüşmeler gerçekleştirdi.

30 ÜLKEDEN STK BAŞKANI GELDİ
Balkanlar, Ortadoğu, Afrika ve Amerika'da toplam 30 ülkeden ticaret odası ve iş dünyası ile Sivil Toplum Kuruluşu (STK) başkanı da Türkiye İhracat Haftası'na katıldı. Oda ve STK başkanları, temsil ettikleri bölgelere yönelik düzenlenen iş forumlarında konuştu. Forumlar sadece Türk katılımcılar değil, yabancı alım heyeti temsilcilerinden de büyük ilgi gördü.

İHRACAT SÜREKLİ OLMALI
Türkiye İhracat Haftası'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ihracatın sürekli olması gerektiğini söyledi. Şimşek, "İçeride işler sıkışınca ihracata yönelmek olmaz. İhracatçının finansmana erişimi konusunda ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

HEDEF FARKINDALIĞI ARTIRMAK
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye İhracat Haftası ile toplumun her kesiminde ihracat farkındalığı yaratmayı amaçladıklarını söyledi. Büyükekşi, "İhracat kültürünü herkese yaymaya çalışıyoruz. İhracatçılarımıza zorlu denizlerde yol almaları için ışık tutmaya gayret ediyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN