Tek üstünlüğümüz hayal kurabilmek

Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Halıcı, “Yapay zekâ karşısında insanın üstün yegane özelliği hayal kurmak. Bilgisayarlar henüz hayal kuramıyor” dedi

Tek üstünlüğümüz hayal kurabilmek
Türkiye Zeka Vakfı'nın bu yıl beşincisini düzenlediği Zeka ve Yetenek Kongresi 41 konuşmacıyı ve binin üzerinde katılımcıyı ağırladı. ODTÜ Kültür Kongre Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, "İktidarlar, hatta hükümetler değiştikçe eğitim sistemi değişiyor. İhtiyacımız olan eğitim sistemi böyle bir sistem değil" dedi.

İNSANLIK İÇİN ÖNEMLİ
Konuşmasında hayal kurmanın insan ve insanlık için önemine vurgu yapan Halıcı, toplumu derinden etkileyen değişimlerin temelinde hayalgücü olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Hayal kurabilme belki de yapay zekâ karşısında üstün kaldığımız tek alandır. Bilgisayarlar kendi deneyimlerinden öğrenebiliyorlar, bizim yerimize düşünebiliyorlar ama henüz hayal kuramıyorlar. Bilgisayarlar hayal kurmayı öğrenirse neler hayal edebilirler, hayal edebiliyor musunuz?"

YAZILIM İLKOKULDAN BAŞLASIN
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "Tutkuyla bir işe sarılıyorsanız ve zeki, yetenekli, çalışkan insanları bir araya getiriyorsanız yapılamayacak hiçbir şey yok" dedi. Terzioğlu, Turkcell Zeka Küpü sosyal sorumluluk projesini ve şimdiye kadar 17 girişimci projenin fon bulmasını sağlayan Arı Kovanı kitlesel fonlama platformunu hayal ettikleri Türkiye'nin iki unsuru olarak gösterdi. Terzioğlu, "Yazılım geliştirme etkinliklerini ilkokuldan itibaren müfredata koymalıyız" dedi.
BİZE ULAŞIN