STAR Rafineri cari açığı 1.5 milyar $ azaltacak

İzmir Aliağa’da inşa edilen STAR Rafinerisi’nin % 96.4’ü tamamlandı. Genel Müdür İlter, Eylül 2018’de faaliyete geçecek rafinerinin cari açığın kapanmasına 1.5 milyar $’lık katkı sağlayacağını belirtti

STAR Rafineri cari açığı 1.5 milyar $ azaltacak
İzmir Aliağa'da 6 milyar dolarlık yatırımla inşa edilen, temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 2011'de atılan STAR Rafineri'de sona yaklaşıldı. İnşaatın yüzde 96.4'ünün tamamlandığını ve Eylül 2018'de faaliyete geçeceğini belirten STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, "Türkiye'nin ihtiyacı olan ve ithal ettiği ürünleri burada üreteceğiz. Rafineri, cari açığın kapanmasına 1.5 milyar dolarlık katkı sağlayacak" diye konuştu. Rafinerinin faaliyete geçtikten sonra petrolde dışa bağımlılığı azaltacağını belirten İlter, şöyle konuştu: "Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi bulunan rafinerimizde hem hammadde güvenliği sağlanacak hem de ithal ürünleri Aliağa'da üretip iç piyasaya sunacağız. Rafineri devreye girdiğinde, yıllık 5 milyon ton dizel, 1.6 milyon ton jet yakıtı, 1.6 milyon ton nafta, 300 bin ton LPG ve 160 bin ton kükürt üreteceğiz. Bunlardan dizeli, jet yakıtı ve LPG'yi iç piyasaya sunacağız." Rafineri inşaatında 19 bin 500 kişinin çalıştığını belirten İlter, işletme döneminde de toplam bin kişiye istihdam sağlayacaklarını belirtti.

İlter, Aliağa'da SOCAR'ın, Petkim Petrokimya Tesisi, Petlim Limanı ve Akaryakıt Depolama ve Dolum Tesisi gibi birçok yatırımının olduğunu söyledi. İlter, Aliağa yarımadasında ilk özel endüstri bölgesi statüsünü almayı hedeflediklerini bildirdi.

Engin TUNÇ
BİZE ULAŞIN