70 milyarlık yatırım hamlesi

Bakan Zeybekci, proje bazlı desteklerle ilgili müjde verdi. Zeybekci, yıl bitmeden çalışmaların başlamasını hedeflediklerini belirterek, “Bunun belgelerini vermek istiyoruz” dedi

70 milyarlık yatırım hamlesi
Hükümet, bu yıl bitmeden büyük bir yatırım hamlesine hazırlanıyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, proje bazlı teşvik sisteminde 70 milyarlık çalışmanın bittiğini ve 2018'den önce başlatacaklarını söyledi. Zeybekci, ekonomi yönetimi konusunda da ilginç bir çıkış yaptı. Ekonomi yönetiminin maliye-finansman ve reel ekonomi olarak yapılanması gerektiğini söyledi. Zeybekci, şu mesajları verdi:
FAİZ: Kredi faizleri "düş" demekle düşmez. Uygun şartların oluşması gerekir. Kredi faizlerindeki tüm etmenler tek tek değerlendirilmeli. Operasyon maliyetleri, kâr marjları, kamu maliyetleri gibi unsurların gözden geçirilmesi gerekiyor.
HALKBANK YALANI: ABD'nin tek başına İran'a koymuş olduğu ambargonun hiçbir enstrümanı Halk Bankası uygulamalarıyla delinmedi. Ona muhalif bir uygulama olmadı.
AB'NİN TAVRI OLUMLU: Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda bu yılsonuna kadar AB Konseyi'nden olumlu kararın çıkmasını bekliyoruz.
PROJE BAZLI SİSTEM: Proje bazlı teşvik sitemine ilişkin olarak 70 milyar liralık çalışma bitti. Hedefimiz yılsonundan önce başlatmak. Bunun belgelerini vermek istiyoruz.
TURQUALİTY: Turquality'nin yabancı ortaklara satılan şirketlere verilmemesi görüşüne katılmıyorum.
EKONOMİYE DÜZEN: Orman ve Su İşleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlıkları dâhil olmak üzere ekonomi ile ilgili bakanlıklarında fazlalık var. Ekonomi, maliye ve finansman ile reel ekonomi olmak üzere ikiye ayrılıp, bu şekilde yapılandırmaya gidilmeli.
BİZE ULAŞIN