Havalimanının dörtte üçü bitti

İstanbul Yeni Havalimanı inşaatının yüzde 73’ünün tamamlandığını açıklayan Bakan Arslan, kendisini ‘Hoş geldiniz’ diyerek karşılayan ‘İGABOT’ isimli robotu da tanıttı

Havalimanının dörtte üçü bitti
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı'nın Türkiye'nin havacılıkta geldiği son noktanın göstergesi olduğunu belirterek, inşaatın yüzde 73'ünün tamamlandığını açıkladı. Dün helikopterle inşaat alanını havadan gezdikten sonra terminalde incelemelerde bulunan Arslan, havalimanında kullanılacak yeni teknolojileri tanıttı. Arslan, kendisini 'Hoş geldiniz' diyerek karşılayan 'İGABOT' isimli Türk-Çin ortak yapımı robotunun tanıtımını yaptı.
Dünya havacılık taşımacılığının merkezinin doğuya kaydığını, Türkiye'de de buna uygun bir havalimanı yapma ihtiyacının doğduğunu söyleyen Arslan, yeni havalimanının bu nedenle yapıldığını belirtti.
Havalimanı inşaatının şu ana kadar yüzde 73'lük bölümünün tamamlandığını açıklayan Arslan, yaz aylarında 32 bin olan çalışan sayısının kış aylarıyla birlikte 30 bine indiğini, inşaatın bitimine doğru bu sayının 35 bine yükseleceğini söyledi. Havalimanından 150 havayolu şirketinin 350 noktaya sefer yapacağını aktaran Arslan, bir günde 3 bin 500 uçağa hizmet verilebileceğini söyledi.
Arslan, "Yeni havalimanına gelen bütün uçaklar körüğe yanaşacak. Açıkta park edip yolcu indirmek olmayacak" dedi.

130 BİN DAİREYE DENK
Bakan Arslan, havalimanı inşaatında şu ana kadar kullanılan 460 bin ton inşaat demiri ile 130 bin adet daire yapılabileceğini, 100 bin ton yapısal çeliğin ise 14 tane Eyfel Kulesi'ne eşdeğer olduğunu, 461 bin metre karelik çatının da 58 futbol sahası büyüklüğünde olduğunu ifade etti.
BİZE ULAŞIN