Reel sektöre nefes aldıracak ihale başlıyor

Reel sektöre nefes aldıracak ihale başlıyor
Merkez Bankası, ağustos sonu itibarıyla 212 milyar dolar döviz açık pozisyonu taşıyan reel sektörü kur riskine karşı korumak amacıyla planladığı Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine yarın başlıyor. Banka tarafından yapılan açıklamada, 2017 yıl sonuna kadar vadeli döviz satım pozisyon tutarının en fazla 3 milyar dolar olmasının planlandığı kaydedildi. Merkez Bankası saat 16:00'da vade ve ihale tutarını ilân edecek. İhalelerde vade 1, 3 ve 6 ay olarak gerçekleştirilecek. Her bir bankanın ihalede verebileceği maksimum teklif tutarı toplam ihale tutarının yüzde 20'si ile sınırlı olacak. Bankalar vade süresince Merkez Bankası nezdinde vadesi gelmemiş döviz pozisyonlarının yüzde 2.5'i oranında teminat bulunduracaklar. İşlemlerde anapara değişimi olmayacak. İhalede belirlenen kur ile vadesindeki spot arasındaki fark TL olarak ödenecek.

15 DAKİKA SÜRECEK
İhalelere döviz piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalar katılabilecek. Açıklamada, "İhale 15 dakika sürecektir. İhaleye miktar ve vadeli kuru içerecek şekilde teklif atılacak. Vadeli kur teklifleri en yüksekten en düşüğe göre sıralanıp, ihale tutarından kesilecek. Sonuçlar ihale kesildikten 15 dakika sonra açıklanacak. İhaleye gelen toplam teklifler, ihale miktarını aştığı takdirde, miktar oransal olarak dağıtılacak" denildi. Reel sektörün kur riski yönetimine katkı sağlaması beklenen bu uygulama, Merkez Bankası rezervlerini de etkilemeyecek. Döviz kuru riskine karşı derinlikli bir piyasa oluşacak.

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK?
TCMB belli bir vade ve rakam için ihale düzenleyecek.
TCMB belirlenen tarihte, ihalede oluşacak fiyattan döviz satmayı taahhüt edecek. Örnek: 29 Haziran 2018 için 500 milyon dolar.
İhaleye katılacak bankalar almak istedikleri rakam için kur teklifinde bulunacaklar. Örnek: 4.10 ile 10 milyon dolar.
Bankalar bu sözleşmeleri şirketlere sunacaklar. Vadesi geldiği zaman döviz el değiştirmeyecek.
İhalede kabul edilen kur ile o gün piyasada geçerli olan kur arasındaki fark TL olarak el değiştirecek.
29 Haziran 2018'de dolar 4.15 TL isearadaki fark olan 500 bin TL'yi TCMB ödeyecek. ÖNERİ-YORUM
BİZE ULAŞIN