Meslek eğitimine “kadın” eli değdi!

Türkiye İş Kurumu’nca düzenlenen meslek kursu, girişimcilik eğitimi, iş başı eğitim programına katılacak kadınlara hem çocuk bakımında hem de ulaşımda destek verecek. Son 15 yılda yaklaşık 1 milyon 260 bin kadın bu programlardan yararlandı

Meslek eğitimine “kadın” eli değdi!
Hükümet, istihdam, yatırım, üretim, sosyal politikalarda kadına pozitif ayırımcılık yaparken önemli bir hamleye daha imza atmaya hazırlanıyor. Türkiye İş Kurumu'nca düzenlenen meslek kursu, girişimcilik eğitimi, iş başı eğitim programına katılacak kadınlara hem çocuk bakımında hem de ulaşımda destek verecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti iktidarı döneminde yaklaşık 1 milyon 260 bin kadının bu programlardan yararlandığını belirterek, "Katılımı güçlendirmek için yeni adımlar atacağız. Kadınlar, çocuklarıyla gelebilecek ve bırakabileceği çocuk bakım odaları olacak. Ulaşım sıkıntılarını ortadan kaldıracağız. Önlerine çıkan bütün engelleri kaldıracağız, tercihleri genişleteceğiz" dedi.

3.5 MİLYON KADIN İŞ SAHİBİ OLDU
Son 6 yılda kadın istihdamı yaklaşık yüzde 60 artışla 4.5 milyonu geçti. Çalışan kadınları korumaya yönelik tedbirler alınırken, ev kadınlarının da sigortalı olması için tüm imkânlar seferber ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, AK Parti iktidarı döneminde kadına yönelik hayatın her alanında devrim niteliğinde çalışmalar yapıldığını belirterek, 2023 yılında işgücüne katılımının oranını da yüzde 41'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Son on yılda yaklaşık 8 milyon kişinin işgücüne katılımın sağlandığını kaydeden Sarıeroğlu, 6.5 milyon kişinin de istihdam edildiğini belirtti. Bakan Sarıeroğlu, bunun 3.5 milyonunun kadın istihdamı olduğunu söyledi.

MESLEK SAHİBİ OLUYORLAR
Kadın odaklı çalışmaların devam edeceğini belirten Sarıeroğlu, AK Parti iktidarı döneminde 1 milyon 260 bin kadının meslek kursları başta olmak üzere tüm programlardan yararlandığını vurgulayarak, "Bu yılın 9 aylık döneminde bu sayı 206 bin kadına ulaştı. Kadınların bu kurs ve programlara katılımını güçlendirecek şekilde de bazı ek mekanizmalar da oluşturuyoruz. Çocuğu varsa onunla birlikte geleceği, onu bırakabileceği çocuk bakım odalarını bundan sonra kuracağız. Ulaşımlarıyla ilgili sıkıntıları varsa bunları ortadan kaldıracağız. Kadınların gerek iş hayatına girişte gerek iş hayatına devamda, bu mesleki eğitim kurslarına ve iş başı eğitim programlarına katılımlarında önlerine çıkan ne engel varsa inşallah el birliği ve ortak akılla ortadan kaldırarak kadınların önündeki tercihleri genişleteceğiz" diye konuştu.

KISMİ ZAMANLI ÇALIŞMA
Bakan Sarıeroğlu, kadınların istihdamdan ayrılmaması için önemli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini belirterek, "Kadınların özel sektörde yarı zamanlı çalışıp tam zamanlı ücret alması ve sigortalılığının devamıyla ilgili uygulamanın ikincil düzenlemesi çıktı. Geçtiğimiz hafta kamuda çalışanlara kısmi zamanlı çalışma imkânı getiren düzenlememizi Başbakanlığa gönderdik. Yakın zamanda yürürlüğe girecek" dedi.
BİZE ULAŞIN