Kentsel dönüşümle büyümeye 1.2 puan katkı hedefliyoruz

Kentsel dönüşüm, ülkeye yapılan yatırım olduğunun altını çizen DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, “Her yıl 500 bin yapıyı dönüştürerek büyümeye ilâve yüzde 1.2’lik katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi

Kentsel dönüşümle büyümeye 1.2 puan katkı hedefliyoruz
5'inci Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı'nda konuşan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, kentsel dönüşüm projelerine yapılan yatırımın ülkenin geleceğine yapılan yatırım olduğunu söyledi. 7 milyonu aşkın riskli yapısı olan Türkiye için çözüm bekleyen en önemli konuların başında gelen kentsel dönüşümle ilgili farkındalık yaratmak isteyen SABAH Gazetesi'nin düzenlediği 5'inci Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı'nda, kentsel dönüşüm stratejileri A'dan Z'ye mercek altına alındı. Kurultayda konuşmacı olarak yer alan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, kentsel dönüşüm projelerine yapılan yatırımın ülkeye yapılan yatırım olduğunu söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin gündeme getirdiği sıfır faizli kredi imkânına vurgu yapan Dumankaya, "Bu kredi bir köprü kredidir. Bu kredi ile daha büyük alanların dönüştürülebilmesine imkân sağlanacak. Doğru kentsel dönüşüm projelerine iyi bir kaynak olacak" diye konuştu. Bankaların kentsel dönüşüm projelerine daha fazla destek vermesinin büyük önem taşıdığını belirten Dumankaya, "Gayrimenkul sertifikasını önemsiyoruz. Buna ek olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın oluşturacağı kaynağın yanı sıra Dünya Bankası, EBRD, İslam Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası gibi kaynaklar hızlı yatırım kaynaklarıdır. Kentsel dönüşüm için bu kaynakların kullanımı da önem taşıyor" dedi.

YILDA 500 BİN KONUT HEDEFİ
Hükümetin yeni çıkacak yasalarla birlikte kentsel dönüşüme önemli değerler katacağına vurgu yapan Dumankaya, "Hükümetimiz 6306 sayılı yasa ile kentsel dönüşümün önünü açtı. Ancak sektörümüzün hedeflerine koşarak devam etmesi için daha fazla çabaya ihtiyacı var. Hayata geçecek yeni 15 maddelik kentsel dönüşüm yasası ile hedeflerimize bir adım daha yaklaşacağımızı öngörüyoruz. Deprem gerçeği ile yaşayan ülkemizde yıllık 100 bin bağımsız birimi dönüştürülebiliyoruz, hedefimiz 500 bin. Böylece ülke ekonomisine her yıl yüzde 1.2 ilave büyüme katkısı sağlanmış olacak" diye konuştu.

1.5 MİLYON KONUT SATI LACAK
Geçen yıla oranla bu yıl daha fazla konut rakamlarına ulaşacaklarını belirten Dumankaya, "Yılın ikinci yarısında da lanse edilen yeni projeler ve fırsatlar sektörün hareketliliğini ve büyümesini devam ettirdi. Sektörümüz bir önceki yılın üzerinde satışa ulaşacağını ortaya koyarak 1.5 milyon hedefine yaklaşacak gibi görünüyor" diye konuştu. Doğru yapılan kentsel dönüşüm sürecinin ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını vurgulayan Dumankaya, bu gelişimin devam etmesi için inşaat sektör oyuncularına büyük görevler düştüğünü söyledi.

'KAMU TEŞVİKLERİYLE SATIŞLAR CANLANDI'
2017'de piyasaların tedirginliği dolayısı ile ertelenen taleplerin devreye girdiğini belirten Dumankaya, şöyle konuştu: "Özellikle yabancı yatırımcılar açısından durumlar belirginleşti ve satışlar yeniden canlandı. Devam eden kampanyalar ve çeşitli aktiviteler ile yapılan çalışmalar sonucunda büyüme oranı artan bir ivme gösterdi. Aynı zamanda, kamu tarafından geliştirilmiş olan teşviklerle birlikte tapu harçlarında ve KDV'de yapılan indirimler, bu oranın yükselmesinde büyük rol oynadı. Devlet desteğinin sektör üzerinde olması güvenin simgesidir."

'2018 BÜYÜME YILI OLACAK'
Gelecek yılın inşaat sektörü için olumlu olacağını vurgulayan Ali Dumankaya, "2018 yılı artık yaşanan olumsuzlukların toparlanma sürecine girdiği, büyüme ve gelişme odaklı bir yıl olacaktır. Yabancı satışlarının da artarak devam edeceğini gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Hükümetimizin bugüne kadar geliştirdiği ve geliştirmeye devam edeceği yasa ve teşviklerle kentsel dönüşümün süreçleri de hızlanarak devam edecek. Her yıl kendi rekorunu kıran sektörümüzden 2018'de çok daha umutluyuz. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü gayrimenkul aynı zaman da uluslararası arenada da hayata geçirdiği projelerle ülkemizi bir adım öne çıkarmaya devam edecektir" dedi.
BİZE ULAŞIN