Vatandaş şeker değil gerçek bal yiyecek

Saf arı ırkı için çalışma başlatan Saklı Cennet’in yöneticisi Yıldız, “Vatandaş artık şeker değil gerçek bal yiyecek” dedi

Vatandaş şeker değil gerçek bal yiyecek
Tekfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekzen'in CEO'su Murat Gigin'in organik üretim için kurduğu Temarı şirketinin markası Saklı Cennet, Türkiye topraklarına has saf arı ırkını çoğaltmak için çalışma başlattı. İşe Artvin'den başladıklarını dile getiren Saklı Cennet Yönetim Kurulu Üyesi Vildan Yıldız şunları söyledi: "Şimdi de Orta Anadolu'ya gidiyoruz. Projemizin amacı Orta Anadolu Bal Arısı Irkı'nı korumak, tescilini sağlamak ve kullanıma sunmak. Arıların orjinallerini bulduk. Bu grupları izole bir alan içinde koruma altına aldık. Gruplar birbirleri ile karıştırılmadan dölleniyor. Bu şekilde ana arı üretimleri her yıl yüzde 50 artırılacak."
Türkiye'de 40 bin kişinin arıcılık yaptığını dile getiren Yıldız, "Dünyadaki 27 bal ırkının beşi Türkiye'de. Gezginci arıcılıkla bu ırklar birbiriyle karıştırılarak verimleri düştü. Bu yüzden arıcılar çiçeklerin açma döneminde şekerli besleme yapıyor. Yerli tüketici ise bal diye şekere para ödüyor. Biz hem verimi artırıp hem de saf arcılığı yaygınlaştırarak vatandaşın gerçek ve kaliteli bal yemesini hedefliyoruz" diye konuştu.

Saklı Cennet, bir yandan da Doğu Karadeniz'de saklı kalmış kocakarı ilaçlarını ortaya çıkarmak için bir çalışma yapıyor.
BİZE ULAŞIN