Onca çelmeye rağmen ekonomi dimdik

Cumhurbaşkanı, döviz kurlarındaki suni şişkinliğin kısa sürede biteceğini belirtirken, “Ayağımıza takılan onca çelmeye, yapılan ihanete rağmen ekonomimiz dimdik” mesajı verdi

Onca çelmeye rağmen ekonomi dimdik

Ankara Ticaret Odası'nın ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ayağımıza takılan onca çelmeye, yapılan onca ihanete rağmen hâlâ dimdik bir Türkiye ekonomisi var" dedi. Erdoğan bu yıl büyümenin yüzde 7 civarında çıkmasının şaşırtıcı olmayacağını söyledi. Erdoğan, kapasite kullanım oranlarının artmasının büyüme eğiliminin sürdüğüne işaret ettiğini belirterek, "Hedefimiz 10 büyük ekonomi arasına girmek, durumumuzu 2'ye katlamamız yeterli" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ATO Ödül Töreni'nde iş adamlarına önemli uyarı

KURDAKİ ŞİŞKİNLİK KISA SÜREDE BİTER
Döviz kurlarında son günlerde görülen suni şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağına inandığını söyleyen Erdoğan "Bugün 'döviz 3 kuruş yükseldi, akaryakıt 2 kuruş arttı' diye karalar bağlayanlar, ancak 15 yıl öncesinin Türkiye'sini bilmeyenler olabilir. Ülkemiz ekonomisinin bir gecede yerle yeksan olduğu günlerden biz buralara geldik" dedi.

FAİZ EN MUSTARİP OLDUĞUM ALAN
"Faiz ekonomide en mustarip olduğum alan" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben birilerinin faizdeki anlayışına katılmıyorum. Para bulmamız gerekiyor, kaynaklar vs o bakımdan yüksek faizle borçlanmamız lazım gibi yaklaşımları doğru bulmuyorum. Zira mevduat hesaplarına girecek olanlar bilesiniz ki faiz yarışıyla girmeyecektir, güven esaslı yarışa gireceklerdir" yorumunu yaptı.

1 MİLYON İLAVE İSTİHDAM
Cumhurbaşkanı Erdoğan "2023 yılına kadar 65 yeni organize sanayi bölgesi kurarak, sadece buralarda 1 milyon ilave istihdam hedefliyoruz. Şu anda sayıları 800'e ulaşmış olan Ar-Ge merkezlerinin sayısını önümüzdeki yıl sonuna kadar bin 200'e ulaştırarak, istihdamın niteliğini de yükseltiyoruz" diye konuştu.

TURİZMDE ÇILGIN PROJELER
Erdoğan, Kanal İstanbul projesinde artık ihale aşamasına gelindiğini belirterek, şunları söyledi: "İnşallah Ankara'mızda da benzer projeler yapacağız. Fuar alanı meselesini de inşallah bu dönemde bitireceğiz. 1 yıl içerisinde fuar alanının bitirilmesini istiyoruz. Turizmde çılgın projelerle inşallah yola devam edeceğiz." Turizmde kayıpların telafi edildiğini söyleyen Erdoğan, "Eylül sonu itibarıyla turist sayısında 25 milyonu, turizm gelirinde de 20 milyar doları geride bıraktığımız bir sezon yaşıyoruz. 30 milyar doların üzerine de çıkacağız" dedi.

BİZE ULAŞIN