Fırsatlar ülkesiyiz

Koreli firmaları yatırıma davet eden Başbakan, “7 milyar dolarlık ticaret hacmi yetersiz. 10-15 milyar dolar kolaylıkla başarılır” dedi

Fırsatlar ülkesiyiz

Koreli firmaların Türkiye'ye ilgilerinin memnuniyet verici olduğunu belirten Başbakan Binali Yıldırım, "Bazıları, Kore-Türkiye işbirliğiyle bazı projeleri gerçekleştirdiler ama henüz kararını vermemiş firmalar için de Türkiye çok büyük fırsatlar sunuyor" dedi. Seul'de iş dünyasının temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya gelen Yıldırım, Türkiye ile Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin 60'ıncı yılının kutlandığını hatırlatarak, "Ümit ediyorum ki, bu dönemden sonra Türkiye ile Kore arasındaki ilişki stratejik ortaklığa dönüşecek. Böylece her iki ülkenin geleceği, refahı için birlikte büyük işlere, büyük projelere imza atmış olacaksınız" diye konuştu. Kore'nin mucizeyi gerçekleştirdiğini vurgulayan Yıldırım, Türkiye'nin de yıl içinde OECD arasında en yüksek büyüme oranını sağlayan ülke olduğunu söyledi.

7 MİLYAR $ YETERSİZ

Başbakan, "Büyümenin yüksek olması demek o ülkede iş fırsatlarının var olması, artıyor olması demektir" dedi. İki ülke arasındaki 7 milyar dolarlık ticaret hacminin yetersiz olduğunu ifade eden Yıldırım, "Hem miktar olarak çok düşük hem denge de bozulmuş vaziyette. 10-15 milyar dolar ticaret kolaylıkla başarılabilir. Son yıllarda, ülkemizin prestij projelerinin Avrasya Tüneli, Çanakkale Köprüsü, Yavuz Sultan Selim ve Havaalanı gibi altyapı projelerinde Kore firmaları önemli ölçüde yer alıyorlar. Türkiye'de her türlü imkân mevcut" mesajı verdi. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut da "Türkiye'de 326 Koreli şirket var ve milyonlarca dolar yatırımları mevcut. Bu yatırımların devam etmesini umuyoruz" diye konuştu.

GÜCÜMÜZÜ BİRLEŞTİRELİM

Küresel anlamda taahhüt işleri yapan belli başlı 250 firmadan 45'inin Türk firması olduğunu, benzer şekilde Güney Kore'nin küresel şirketleri bulunduğunu söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti: "Bu iki gücü birleştirerek Türkiye'nin özellikle gelişmekte olan etrafındaki ülkelerde iş yapma imkânı var. Türkiye bölgesel anlamda iş yapmak için ideal bir yer. Hava, kara ve demiryolu bağlantıları da günden güne gelişiyor."

2018'İN İLK PARA KURULU 18 OCAK'TA

Merkez Bankası, mevsimsellik ile kur etkisiyle kasımda yüzde 12.98'e yükselen enflasyonun orta vadede yüzde 5'e yaklaşacağına dikkat çekti. 2018 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu'nu yayımlayan banka, para politikasında enflasyon görünümüne bağlılığa vurgu yaparak, "2018-2020'de enflasyonun yüzde 5 hedefine kademeli olarak yakınsayacağı öngörülmektedir" denildi. Bankanın 2018'de 8 Para Politikası Kurulu (PPK) düzenleyeceği de açıklandı. 2018'in ilk PPK toplantısı 18 Ocak'ta gerçekleşecek. Enflasyon Raporu, yılda 4 defa yayımlanacak.

BİZE ULAŞIN