Girişimciye iki koldan destek

Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, 2016 sonunda kurdukları inovasyon merkezi Akbank Lab ile girişimciliği iki koldan desteklediklerini söyledi

Girişimciye iki koldan destek

İnovasyonun banka kültürünün bir parçası olarak benimsenmesini sağlamaya yönelik Akbank Lab'i kurduklarını söyleyen Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, bununla ilgili sürekli çalıştıklarını söyledi. Ulutaş, "Akbank Lab olarak girişimciliği iki koldan destekliyoruz. Birinci hedefimiz içeride tüm Akbanklıları yenilikçi düşünceye teşvik etmek ve girişimci ruhla inovasyon inisiyatifine dahil etmek. İkincisi hedefimiz de dış paydaşlarla yakın çalışarak, farklı etkinlik ve uygulamalarla finansal teknoloji şirketleri (fintechler) ve benzeri kuruluşları girişimcilik ekosistemine dahil ederek, inovasyon ağını kuvvetlendirmek" diye konuştu.

FİNTECHLERLE ÇALIŞIYORUZ

Akbank Lab'de danışmanlık, finans, bilgi teknolojileri ve pazarlama disiplinlerinden gelen merkezi bir ekibin yer aldığını dile getiren Ulutaş, "Bu ekip bankamızın belirlediği odak alanları ve hedefler doğrultusunda fikir geliştiriyor ve bu fikirler doğru finansal hizmetleri sunmak adına projelendiriliyor" dedi. Yapılan değerlendirmeler sonrasında başarılı bulunan fikirlerin "PoC" (proof of concept: kavram kanıtlama) aşamasına geçtiğini ve bu aşamada fikirlerin uygulanabilirliklerinin test edildiğini ifade eden Ulutaş, "Ardından da kazanımları hesaplanıyor. Sürecin ilk aşamasında bu fikirlere uygun çözümleri bulabilmek amacıyla çok sayıda fintech ile iletişime geçiyoruz. Çözüm ortağımız olarak yurtiçi ve dışında iletişimde olduğumuz 100'den fazla fintech bulunuyor. Bu sayede teknoloji destekli finansal hizmetleri ve yeni ürünleri bankamıza kazandırırken, en yeni teknolojileri de yakından izleme fırsatına sahip oluyoruz" bilgisini verdi.

BLOCKCHAIN BAŞARILI OLDU

Akbank LAB'in bu süreçleri döngüler halinde yönetttiğini belirten Ulutaş şöyle devam etti: "Henüz yeni bir yapılanma olmasına rağmen, ilk takvim yılı içerisinde kapsamlarına birçok projenin dahil edildiği iki döngüyü tamamlamayı hedefliyoruz. 2018'deyse bu sayıyı üçe çıkarmayı planlıyoruz. Bugüne kadar döngülerde 15 kavram kanıtlama çalışması yapıldı. Test edilen ve başarılı bulunan fikirlerin şu an hayata geçiş çalışmaları ve diğerlerinin kavram ispatlama çalışmaları eş zamanlı yürütülüyor. Türkiye'de bir ilk olarak Silikon Vadisi merkezli Ripple firmasının çözüm ortaklığıyla hayata geçirdiğimiz blockchain teknolojisi ile para transferi başarılı inovasyon süreçlerimizin en önemli örneklerinden."

BİZE ULAŞIN