Sektör ayağa kalktı 2023’e kadar koşacak

2017’de ayağa kalkan turizm sektörü, 2023 hedefleri için koşmaya başladı. Bu kapsamda Turizm Bakanlığı da 15 yıl aradan sonra Turizm Şûrası’nı düzenledi. Turizmciler, çıkacak kararların sektörü sıçratacağı görüşünde

Sektör ayağa kalktı 2023’e kadar koşacak

15 Temmuz hain darbe girişimi ve üst üste yaşanan terör olayları nedeniyle 2016'da tarihin en zor dönemlerinden turizm sektörü, toparlanma yılı olarak gördüğü 2017'de yeniden ayağa kalktı. Avrupa'da yürütülen negatif algı operasyonlarına rağmen turist sayısını yüzde 30 artıran sektör, yılı 31 milyon turistle kapatmayı hedefliyor. 2018'de turist sayısında 35 milyonu aşmayı hedefleyen sektör oyuncuları, gelecek yıl için turizm gelirlerini de artırmaya odaklandı. Zor dönemde pazar çeşitliliğine de odaklanan sektör oyuncuları, 2018'de gelirin yüzde 20 oranında artacağını öngörüyor. Bu yıl üçüncü çeyrekte yüzde 11.1'lik büyüyen ve yılsonunda yüzde 7 oranında bir rakamın yakalanacağını hatırlatan turizmciler, "Güçlü büyüme oranları tüm dünyanın dikkatlerini yeniden Türkiye'nin üzerine çekti. Türkiye her türlü zorluğa rağmen güçlü ekonomisi ve güçlü turizmiyle ayakta olduğu mesajını da verdi" dedi. Sektörün yeniden ayağa kalktığını aktaran sektör oyuncuları, 50 milyon turist, 50 milyar dolar da turizm geliri hedefi için 2023'e kadar koşacaklarını kaydetti.

15 YIL SONRA ŞÛRA TOPLANDI
Sektörün zor zamanında destek ve teşviklerle yanında duran Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kasım 2017'de 15 yıl aradan sonra Turizm Şûrası'nı da topladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı şûrada, Kültür ve Turizm Bakanı'nın moderatörlüğünde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın da aralarında olduğu 8 bakanlık, turizm sektöründe belirlenecek yol haritası için bir araya geldi.

KOORDİNASYON ARTACAK
Toplantıda, bundan sonraki süreçte bakanlıklar arasındaki koordinasyonun artacağı mesajı verildi. Sektöre ilişkin tüm paydaşların bir araya gelip ortak kararlar aldığı şurada, bir "Turizm Kurulu" kurulması önerisi ön plana çıktı.

YENİ HAVALİMANI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI
İstanbul'u da dünyanın 'hub'ı haline getirecek. Afrika, Uzakdoğu ve Asya'yı Avrupa'ya İstanbul üzerinden bağlayacak olan Yeni Havalimanı'nın açılışı için de geri sayım başladı. 29 Ekim 2018'de açılacak olan havalimanı turizm sektörü oyuncularını da heyecanlandırıyor. 90 milyon yolcu kapasiteli birinci bölümün açılacağı havalimanı inşaatının yüzde 70'i tamamlandı. Yeni Havalimanı'nın transit yolcuların en uğrak noktalarından biri haline gelmesi bekleniyor. Aktarmalı uçan transit yolcuya göz diken turizmciler, turisti İstanbul'da bir gece de olsa konaklatmayı hedefliyor. Bu doğrultuda projeler geliştiren turizmciler, projenin uygulanması halinde ilave 3 milyon turist bekleniyor.

HAVADA REKOR KIRILDI
2017 ulaştırma sektörü için de rekor bir yıl olarak kayda geçti. Yoğun yaz sezonunda yaklaşık 900 uçak Antalya Havalimanı'na inerken yeni bir rekora imza atılmış oldu. Sektör oyuncuları önümüzdeki yıl beklenen turist sayısına paralel uçak trafiğinde de artış olacağını söyledi. Atatürk Havalimanı da kendi rekorunu kırdı. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Atatürk Havalimanı'na 2017'de 189 milyon yolcu hedeflediklerini belirterek, "Ancak kasımda bu sayıları aştık. Biz de yılsonu hedefimizi 195 milyon olarak revize ettik. Yılı iç ve dış hatlarda toplam 195 milyon yolcuyla kapatacağımızı düşünüyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN