Dünya turizm liginde ilk 5’e gireceğiz

Dünya turizm liginde ilk 5’e gireceğiz
Turizm sektörünün 2017'de hızlı bir toparlanma sürecine girdiğini ve bunun 2018'de de devam edeceğini öngördüklerini belirten Detur CEO'su ve TÜRSAB Başkan adayı Firuz Bağlıkaya, "Zengin doğa, kültürel ve tarihi değerleri, insanımızın misafirperverliği Türkiye'yi her zaman alternatifi olmayan eşsiz bir destinasyon kıldı. Eminim önümüzdeki birkaç yıl içinde, Dünya turizm liginin vazgeçilmez ilk 5 ülkesinden biri olacağız" diye konuştu. Geçen sene sektörün yaklaşık 32 milyon turist ve 26 milyar dolarlık gelirle kapatıldığının altını çizen Bağlıkaya, "2016'ya göre harika bir performans gösteren sektörümüz, 2018'de bu rakamları aşacağımıza ve sonrasında yeni rekorlara imza atacağımıza inanıyorum. 2017'de turizm sektöründeki yüzde 27'lik büyüme ile başarılı bir performans sağlandı" ifadelerini kullandı.

HEDEF YÜZDE 15 BÜYÜME
Türkiye'deki güvenlik probleminin azaldığının altını çizen Bağlıkaya, "Ekonomimizdeki sıçrama, güvenlik güçlerimizin aldığı sıkı önlemler, bakanlığımız ve hükümetin turizm sektörüne verdiği büyük önem sayesinde, 2018'de, sektörün yüzde 10-15 arasında büyümesini bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Bu yıl geçen sene de olduğu gibi başta Rusya olmak üzere, Ukrayna ve Türk Cumhuriyetleri'nden büyük artışların devam edeceğini belirten Bağlıkaya, Avrupa pazarında, başta Almanya ve İngiltere olmak üzere Hollanda, Belçika, Kuzey Avrupa ülkelerinden de çok hızlı olmasa da bir toparlanma yaşanacağını beklediklerini söyledi. Bağlıkaya, Orta Doğu ve Arap ülkelerinden gelen turist sayılarında da yüzde 20'lere yaklaşan bir oranda artış beklediklerini ifade etti.

2018'DE 6 MİLYON KİŞİ TATİLİNİ ERKEN ALACAK
Erken rezervasyon yaptırarak daha ucuz tatil yapılabileceği düşüncesinin toplumun zihninde yer edindiğini vurgulayan Bağlıkaya, "Bu bilinçle hareket eden erken rezervasyon yapan vatandaşlarımızın sayısı her yıl artıyor. 2017'de 5 milyon kişi tatil planlarını erken rezervasyonla yaptı. Bu yıl seyahat acentalarımızın etkin tanıtım ve pazarlama faaliyetleri ile bu oranın 6 milyona yaklaşacağını tahmin etmekteyiz" değerlendirmesinde bulundu. TÜRSAB Belgeli Seyahat Acentaları ile halkın rahat bir şekilde rezervasyonlarını yaptırabileceklerini aktaran Bağlıkaya, "Tüm vatandaşlarımıza, bu yıl yurtdışından artan talepleri de dikkate alarak tatil planlarını önceden yapmalarını tavsiye ediyorum. Bizim için önemli olan her vatandaşımızın tatilini uygun koşullarda güvenle ve huzurla yapabilmesidir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN