Gaza 3 milyarlık yatırım

Enerji Bakanlığı 101 yerleşim yerine daha doğalgazı götürdü. Bakan Albayrak, 2018’de 3 milyarlık yatırımla gaz altyapısını geliştireceklerini söyledi

Gaza 3 milyarlık yatırım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "(Her şey Türkiye için) sloganıyla çıktığımız bu yolda bugün Edirne İpsala'dan Van Edremit'e, Sinop Gerze'den Gaziantep Oğuzeli'ye, Çankırı Ilgaz'dan Siirt Tillo'ya kadar 101 yerleşim yerine daha doğalgaz getirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. 2017 ve 2018'de toplam 3 milyar liralık iletim ve dağıtım yatırımlarıyla daha gelişmiş bir doğalgaz altyapısına kavuşmuş olacağız" dedi. Albayrak, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "101 Yerleşim Yerine Doğalgaz Arzı Hizmete Alım Töreni"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de son 16 yılda enerji alanında yapılan yatırımların tüm dünya için önemli bir örnek oluşturduğunu söyledi. AK Parti göreve geldiğinde Türkiye'de sadece 6 ilde doğalgaz kullanıldığına işaret eden Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "doğalgazı olmayan ilin kalmaması" yönündeki talimatları doğrultusunda, bugün 78 kente doğalgaz ulaştırıldığını belirtti.

HAKKÂRİ 'DE SONA GELDİK
?
Albayrak, Artvin, Şırnak ve Hakkâri'deki çalışmalarda da son aşamaya gelindiğini ifade ederek, "Yılın ikinci yarısında Allah'ın izniyle doğalgazı sağlamış olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu bu hedefler doğrultusunda 2018 bu açıdan tarihi ve önemli bir yıl olacak" diye konuştu.

13 BİN KM'LİK BORU HATTI
2017'de kamu ve özel sektör eliyle 13 bin kilometre doğalgaz boru hattı inşa edildiğini anlatan Albayrak, "Arkadaşlarımızın çok yoğun cansiperane çalışmalarıyla, Türkiye'yi bir uçtan diğer uca yaklaşık 8 defa kat edecek önemli bir yatırım başarısına imza attık. Doğalgaz iletim ve dağıtımında kesintisiz arz güvencesi, uluslararası standartlarda hizmet kalitesi, vatandaş memnuniyeti ve son teknolojiyle donatılan altyapı ağı sayesinde, Türkiye bölgede standartları belirleyen ve örnek alınan bir ülke konumuna geldi" dedi.

EN UCUZ DOĞALGAZ TÜRKİYE'DE
Bakan Albayrak, Türkiye'nin AB ülkeleri arasında hem haneye hem de sanayiye en ucuz doğalgaz temin eden ülke olduğunu söyledi. Hanelere tedarik açısından bakıldığında doğalgaz maliyetinin 28 üyeli AB ortalamasının yarısının da altında olduğuna, sanayide ise yüzde 37 daha ucuz gaz sağlandığına dikkati çeken Albayrak, "Ayrıca doğalgazın hane ekonomisine etkisini göstermesi açısından buranın altını çizmek istiyorum. 2002'de Türkiye'de asgari ücretle 796 metreküp doğalgaz alınabiliyordu. Bugün asgari ücret noktasında bakıldığında, yaklaşık 2 bin 100 metreküp doğalgaz alınabiliyor" dedi. Albayrak, enerjide kaynak çeşitliliğini artıracak, ülke ve güzergah seçeneklerini çoğaltacak her opsiyonu dikkatle hayata geçirdiklerini aktardı.

BİZE ULAŞIN