Perşembe 05.08.2021 10:53
Son Güncelleme: Perşembe 05.08.2021 10:55

Altın alım satımı için yeni sistem duyuruldu! 2 yıldır hazırlanıyordu

Altın alım satımı için yeni sistem duyuruldu! 2 yıldır hazırlanıyordu

Fiziki altın alıp satacakları yakından ilgilendirecek önemli bir gelişme yaşandı. Son zamanlarda artan düşük ayar ve taklit altın şikayetleri üzerine İstanbul Kuyumcular Odası, İKO-güvenCE' etiket sistemini geliştirdi. Yeni sistem ile düşük ayar ve sahte altın satışının önüne geçilmesi planlanıyor. İşte son dakika haberinin detayları...

ABONE OL

Güvenli altın alım satımı için yeni sistem duyuruldu. Son zamanlarda altında düşük ayar ve taklit şikayetleri üzerine İstanbul Kuyumcular Odası, üzerinde iki yıl boyunca çalışarak 'İKO-güvenCE' etiket sistemini geliştirdi. Sistem ile altında düşük ayar ve sahteciliğin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

KUYUMCULARDA ALTIN ALIM SATIMI GÜVENLİ HALE GELECEK

Konuyla ilgili konuşan İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, "Bu zamana kadar bazı müşterilerimizin yaşadığı mağduriyetler oldu. İKO-güvenCE etiketiyle amacımız bu mağduriyetlerin önüne geçmek. Buradan esnaflarımızın bu uygulamaya katılmalarını talep ediyorum" dedi.

İSTANBUL KUYUMCULAR ODASI BAŞKANI DUYURDU: SAHTE VE DÜŞÜK AYAR ALTIN SATIŞININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, sahte ve düşük ayar altın satışının önüne geçmek için geliştirdikleri İKO-güvenCE etiket sistemini anlattı.

Etiketin kuyumcu esnafı ve tüketiciler arasında güven sorunun çözeceğini söyleyen Atayık, "İstanbul Kuyumcular Odası olarak, kuyumcu esnafımızla yerli ve yabancı tüketici arasında güven duygusunu en üst düzeye çıkarmak için böyle bir uygulamaya başladık" dedi.

ALTIN İÇİN İKO-GÜVENCE UYGULAMASI BAŞLADI

Atayık, "Uygulamamız başladı. Ancak hazırlığımız iki yıl sürdü. Konuyla ilgili çeşitli şikayetler almıştık. Bu nedenle İKO-güvenCE etiketinin tüketicilerimize ve esnafımıza fayda sağlayacağını umuyorum" diye konuştu.

"İKO-GÜVENCE ETİKETİYLE ARTIK DAHA RAHAT ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK"

Atayık, sözlerine şu şekilde devam etti: "Bu zamana kadar bazı müşterilerimizin yaşadığı mağduriyetler oldu. Amacımız bu mağduriyetlerin önüne geçmek. Buradan esnaflarımızın bu uygulamaya katılmalarını talep ediyorum. Çünkü İKO-güvenCE etiketini gören kişiler artık daha rahat alışveriş yapabilecek."

"TAKLİT, DÜŞÜK AYAR VE ALTIN YERİNE BİJUTERİ ÜRÜN SATILIYOR"

İKO-güvenCE' etiketinin sahteciliğin önüne geçeceğini belirten Atayık, "Düğün sezonu açıldı. Oda ve derneklere üye olmayan kişiler tarafından kötü niyetli uygulamalar söz konusu oluyor. Taklit, düşük ayar ve altın yerine bijuteri ürün satılıyor. Özellikle düğünlerde bu durumla sık karşılaşıyoruz. Bu uygulama altında düşük ayar ve sahteciliğin önüne geçecek" ifadelerini kullandı.

"UYGULAMA BİZ KUYUMCULARI MUTLU ETTİ"

İstanbul Kuyumcular Odası'nın İKO-güvenCE etiketinin kendilerine güven sağladığını söyleyen Kuyumcu Feyzullah Ören, "Bu uygulama kuyumcular olarak bizi mutlu etti. Bu uygulama ile müşteri ürünün nereden alındığı, altının kaç ayar olduğunu ve ürünün İstanbul Kuyumcular Odası tarafından denetlendiğini görebilecek. Şu an bütün ürünlerimizde bu kod mevcut. Bu uygulamanın nedeni İstanbul Kuyumcular Odası'nın her kuyumcuyu kontrol etmek istemesi" dedi.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Geçmişten günümüze Sezen Aksu...
33 yılını akıl hastanesinde geçiren Camille Claudel’ın hikayesi...